KRASIEJÓW KWIECIEŃ 2018

 

galeria

opr. Aleksandra Greiner

BIESZCZADY MAJ 2018

 

galeria

opr. Aleksandra Rugor

APEL Z OKAZJI DNIA ZIEMI 

 

galeria

opr. Dorota Fidosiej

MUZEUM OGNIA W ŻORACH

"MUZEUM OGNIA TO NOWOCZESNY OBIEKT O NIESPOTYKANYCH KSZTAŁTACH, ŁĄCZĄCY W SOBIE FUNKCJE EDUKACYJNE I ROZRYWKOWE. EKSPOZYCJA TEGO WYJĄTKOWEGO CENTRUM NAUKI POŚWIĘCONA JEST WIEDZY NA TEMAT ENERGII I OGNIA OD CZASÓW NAJDAWNIEJSZYCH AŻ DO DNIA DZISIEJSZEGO."

Tak właśnie reklamuje się Muzeum Ognia w Żorach na swojej  stronie internetowej. Postanowiliśmy sprawdzić, czy jest to rzeczywiście miejsce ciekawe i godne polecenia. 13 kwietnia 2018 roku  cała nasza I klasa zawitała w progi tego obiektu. Na początek wzięliśmy udział w warsztatach nt. "Ognia i zagrożeń z nim związanych", po czym udaliśmy się zwiedzać Muzeum. Nie zawiedliśmy się: rozwiązywaliśmy testy, robiliśmy eksperymenty, mierzyliśmy  temperaturę zapalania poszczególnych cieczy, krzesaliśmy ogień itp. Wycieczka bardzo nam się podobała i myślimy, że w późniejszych latach tez do tego muzeum zajrzymy. 

galeria

opr. Beata Wawoczny

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

27 marca 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 3 im. Jana Pawła II w Rybniku, odbył się  Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Czteroosobowe  drużyny składające się z dwóch chłopców i dwóch dziewczynek walczyły o miano najlepszej drużyny w Rybniku. Naszą szkołę reprezentowali:  Kamil Chmiel,  Dominik von Rebenstok, Natalia Płonka z kl. VI oraz Martyna Grima z kl. VII. Drużynowo wywalczyli zaszczytne III miejsce! Dominik von Rebenstok  w punktacji indywidualnej zajął- I miejsce! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

galeria

opr. Ewa Mańka

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO - RELIGIJNY

W marcu 2018 roku, w okresie Wielkiego Postu w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku nauczycielki religii Kinga Pakura i Teresa Zielonka zorganizowały dla dzieci dwa konkursy plastyczno-religijne. 

Celem pierwszego konkursu było kształtowanie postaw religijnych poprzez  pogłębianie wiedzy wśród dzieci i młodzieży o życiu Jezusa Chrystusa, rozwijanie talentów plastycznych dzieci i młodzieży i wdrażanie do korzystania  z różnorodnych źródeł informacji. Uczniowie mieli na białym płótnie, czarnym  markerem lub  mazakiem narysować „Twarz cierpiącego Chrystusa”.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VII. Podczas oceniania prac jury  brało pod uwagę oryginalność, pomysłowość i estetykę.  Na konkurs wpłynęło 68 prac.

Decyzją komisji przyznano :

I miejsca: Krupa Paulina  i Groborz Klaudia

II miejsca: Kubicki Szymon, Lecina Estera i von Rebenstok Dominik

III miejsca:  Kąsek Emilia,  Tetla Kacper i Piorecka Nikol.

Wyróżnienia: Adamczyk Radosław, Chmiel Kamil,  Drybańska Natalia,  Dara Błażej,  Nowrotek Julia,  Ociepka Oliwia, Ruś Sandra, Szramowski Błażej.

Celem drugiego konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na  temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Uczniowie mieli wykorzystać różnorodne materiały, nawiązując do tradycyjnych palm wielkanocnych. Na konkurs wpłynęło 35 prac.

Decyzją komisji przyznano :

I miejsca:  Kozik Wiktor i Leżoch Martyna

II miejsca: Kaczmarczyk Emilia, Bakaj Sonia i Korzeń Aleks

III miejsca: Matuszczyk Nadia, Witon Agata i Ziółkowski Stanisław.

W skład komisji wchodzili: dyrektor Michał Wieczorek, nauczyciel plastyki Aleksandra Grainer, nauczyciele religii Kinga Pakura i Teresa Zielonka.

Sponsorem nagród jest ks. Proboszcz Joachim Oleś. Rozdanie nagród odbędzie się kościele parafialnym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (tj. 08.04.2018r) o godz. 10.30.

galeria

opr. Teresa Zielonka

WYCIECZKA NA STADION ŚLĄSKI W CHORZOWIE 

W sobotę 17.03.2018 r. wizytowaliśmy w naszym regionalnym stadionie. Chętni uczniowie z klas 1-7, pod opieką p. Joanny Chadaj, p. Aleksandry Greiner, p. Beaty Wawoczny, p. Agnieszki Pawliczek oraz kierownika wyjazdu p. Adama Adamczyka mogli zobaczyć tajniki piłkarskiego życia. Wprawdzie powitała nas typowo zimowa aura, ale imponujący widok stadionu zrekompensował wszystko. Przewodnik zademonstrował cały urok, komfort  i luksusy obiektu : murawę, szatnię reprezentacji, lożę dla VIP-ów, strefę wellness-odnowy biologicznej, pokój trenera, wjazd specjalnie przygotowany dla prezydenckiej limuzyny.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

KONKURS W ZBIÓRCE MAKULATURY 2017/2018

W Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku, w ramach działań proekologicznych, w dniach od 18 do 27 października 2017r. odbyła się zbiórka makulatury, która miała na celu utrwalanie nawyku segregowania odpadów i pozyskiwania surowców do recyklingu. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do konkursu.

Wyniki konkursu w zbiórce makulatury:

I miejsce             – klasa VI, II

II miejsce             – klasa VII, I

III miejsce             – klasa V

IV miejsce             – klasa III a

V miejsce             – klasa IV a

W nagrodę uczniowie klasy VI i II  otrzymają dofinansowanie do koszów autobusu na wycieczkę.

Zbiórka makulatury była zorganizowana przez p. Dorotę Fidosiej.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE 

W tym roku bardzo uroczyście obchodziliśmy święto Pań. Zaangażowani byli zarówno uczniowie, jak i panowie uczący w naszej szkole. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem przygotowali apel i słodki upominek dla każdej Pani, a panowie wręczali piękne tulipany. Apel emitowany był przez szkolny radio- węzeł. Wszyscy świetnie się bawili, chłopcy byli bardzo zaangażowani w przygotowania i sprawny przebieg uroczystości. Gwoździem programu był występ chłopców z klasy 6a,   podczas którego cała szkoła wspierała ich oklaskami i podziwiała  umiejętności taneczne. Podczas kiedy Kacper przekazywał imienne życzenia dla każdej z Pań wraz z muzyczną dedykacją, pozostali chłopcy z Samorządu wręczali Paniom czekolady. Był to bardzo radosny dzień w naszej szkole.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

TURNIEJ GIER I ZABAW 2017/2018

W tym roku szkolnym odbył się w naszej szkole pierwszy i drugi etap Miejskich Zawodów Turnieju Gier i Zabaw Szkół Podstawowych. Po bardzo zaciętej i emocjonującej walce zajęliśmy zarówno w pierwszym, jak  i drugim etapie pierwsze miejsca, awansując tym samym do półfinału rozgrywek, które odbyły się 26 lutego  w SP nr 3 w Rybniku. Po  bardzo wyrównanej walce ostatecznie zajęliśmy III miejsce. Gratulujemy naszym sportowcom walecznej postawy i życzymy im, aby nadal mogli sprawdzać swoje umiejętności oraz kształtować w sobie zamiłowanie  zamiłowanie do sportu i czerpać z włożonego wysiłku wiele radości.

galeria

opr. Adam Adamczyk, Aleksandra Greiner

NARTY, SANKI, SNOWTUBING - WISŁA WYCIĄG "PASIEKI" 2018

W sobotę 24 lutego br. chętni uczniowie klas III-VII korzystali z uroków zimy w Wiśle pod opieką p. Joanny Chadaj, p. Aleksandry Greiner, p. Agnieszki Pawliczek oraz kierownika wycieczki p. Adama Adamczyka. Warunki do zimowego szaleństwa były wymarzone. Część grupy wybrała sanki, „jabłuszka” i największą atrakcję stoku -  SNOWTUBING czyli  zjeżdżanie po śnieżnym , wytyczonym torze na specjalnych gumowych ślizgach zwanych potocznie oponami/dętkami. Pozostali pod pilną kuratelą pani Oli i Asi zjeżdżali na nartach. Dzieci mogły także skorzystać z wypożyczenia zimowego sprzętu, ogrzać się w pobliskim mini schronisku, zjeść ciepły posiłek i napić się gorącej herbaty czy czekolady.  Do domu wróciły trochę wymrożone, ale bardzo zadowolone.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek, Aleksandra Greiner

WALENTYNKI 2018

14 lutego, z okazji święta zakochanych – Walentynek, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował audycję emitowaną przez szkolny radio-węzeł. Od poniedziałku 12 lutego, dzieci miały możliwość przygotowania kartek walentynkowych z życzeniami dla ukochanej czy ukochanego i przekazania członkom Samorządu. Przeprowadzony został również konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynę i chłopaka naszej szkoły. Zwycięzcami zostali: Paulina Krzykowska z klasy VII a  oraz Radek Adamczyk z klasy VI a. Podczas audycji, poza tradycyjnymi życzeniami oraz dedykacją utworu muzycznego, zaprezentowana została geneza tego święta oraz krótki rys historyczny dotyczący patrona, Świętego Walentego.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

SZKOLNY BAL KARNAWAŁOWY 26.01.2018

Zanim pożegnaliśmy I semestr i rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich ferie, w naszej szkole odbył się balik przebierańców zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Wszystkie klasy przebrały się rewelacyjnie i pomysłowo. Podczas balu karnawałowego, przewodnicząca samorządu przeprowadziła szereg zabaw, konkursów, wszyscy bawili się zgodnie i w pełnej integracji. Począwszy od „Kaczuszek” zabawa była przednia. „Gorące krzesełka” jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwycięzcą został Kamil Chmiel. Następnie nadszedł czas na zabawę integracyjną „Jedzie pociąg z daleka…” cała szkoła świetnie się bawiła. Konkurs kto szybciej skonsumuje przepyszne Prince Polo, zwyciężył Adam Karwot. Kolejny konkurs polegał na tańcu w parze utrzymując balon w różnych partiach ciała tak, by nie spadł, uczestnicy reprezentowali poszczególne oddziały  1-7. Zwyciężyły dziewczynki z klasy 4b Nikola Łuszczkiewicz oraz Hanna Konsek. Zwieńczeniem zabaw i konkursów, był  trwający podczas całego baliku konkurs na Króla i Królową balu oraz najpiękniejszy strój. Oto ocena jury w składzie p. Barbara Pytlik, wicedyrektor szkoły: p. Beata Wawoczny, wychowawca klasy 1 oraz nauczyciel muzyki ; p. Adam Adamczyk, wychowawca klasy 5 oraz nauczyciel wf. Oto zwycięzcy: Królowa Balu Honorata Kucińska z klasy 4a, Król Balu Krzysio z klasy 1, najpiękniejszy strój włożyły Antonia Suda oraz Zosia Szymura z klasy 4b.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

WIZYTA W CENTRUM EDUKACJI PRZECIWPOŻAROWEJ W CHORZOWIE

25 stycznia uczniowie klasy drugiej i dwóch trzecich odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Uczniowie przechodzili przez tzw. „Ścieżkę bezpieczeństwa”, podczas której zdobywali wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych z czadem, zagrożeniem pożarowym w domu, w lesie, katastrofą budowlaną czy wypadkiem drogowym. Dzieciom w jasny sposób przedstawiono jak należy unikać niebezpiecznych sytuacji oraz jak się zachować jeżeli jest się uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia. Podczas drugiej części wycieczki uczniowie wcielili się w role strażaków przyjmujących zgłoszenie o wypadku, jadących do pożaru na symulatorze oraz gaszących pożar. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej wywarło na uczniach ogromne wrażenie, ponieważ wszystkie sytuacje zostały przedstawione w sposób realny.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

WYCIECZKA DO CASTORAMY W ŻORACH

17 stycznia  2018 r. uczniowie klasy I wraz z opiekunami: p. Beatą Wawoczny p. Katarzyną Winkler uczestniczyli w warsztatach  pod wdzięczną nazwą Majsterkowo przy  sklepie Castorama w Żorach. Prowadząca zajęcia opowiedziała dzieciom o nadchodzącym święcie Dnia Babci i Dziadka i pokazała  jakie prezenty można zrobić z tej okazji. Następnie każde dziecko otrzymało tekturkę na której namalowane było serce. Zadaniem dzieci było przyozdobienie serduszek według własnego pomysłu. Warsztaty zakończyły  się wystawką prac i nagrodami dla dzieci. W związku z tym, ze wszystkie prace były wspaniałe- wszystkie dzieci zasłużyły na nagrody. Warsztaty tak nam się podobały, że już zapisaliśmy się na następne.

galeria

opr. Beata Wawoczny

GRUDZIEŃ, MIKOŁAJ, ŚWIĘTA W NASZEJ SZKOLE

Już pierwszego grudnia członkowie szkolnego koła wolontariatu Pomocne Smerfy, zainaugurowali okres świąteczny ozdabiając piękną choinkę na korytarzu szkolnym. Równocześnie został ogłoszony przez Samorząd Uczniowski konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową trwający cały grudzień.  Wszystkie prace były piękne, precyzyjnie i pomysłowo wykonane. Ogłoszenie wyników miało miejsce 22 grudnia, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz dyplomy, laureaci pierwszych miejsc, prezenty. Oceny prac dokonali wszyscy pracownicy szkoły, w jury finalnym zasiedli Dyrektor Szkoły p. Michał Wieczorek,  nauczycielka plastyki p. Aleksandra Greiner oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Agnieszka Pawliczek. Zgodnie ze szkolną tradycją  22 grudnia zawitał do dzieci Mikołaj. Mniej grzeczne naznaczane były przez diabełki węglem, te grzeczne przez aniołki białą kredą. Mikołaj rozmawiał z wszystkimi dziećmi wizytując w poszczególnych klasach, a pomocnicy rozdawali batoniki. Podczas tej wizyty Samorząd zorganizował również audycję bożonarodzeniową nadawaną przez szkolny radiowęzeł związaną z tradycjami Świąt. Dzień 22 grudnia był pełen atrakcji w naszej szkole, na sali  gimnastycznej odbyła się również  Audycja Umuzykalniająca „Artos  Świąteczny”.

galeria - konkurs, galeria - Mikołaj, galeria - Artos, galeria - choinka

opr. Agnieszka Pawliczek

GÓRA GROSZA

Na przełomie listopada i grudnia przeprowadzona została w naszej szkole coroczna zbiórka monet pn. Góra Grosza. Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak  dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz,  dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Ogólnie zebraliśmy: 138,18 zł. Rozliczenie akcji przeprowadzili członkowie szkolnego koła wolontariatu POMOCNE SMERFY. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

SZLACHETNA PACZKA

W grudniu  po raz kolejny zorganizowana została akcja charytatywna SZLACHETNA PACZKA, której głównym założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W tym roku paczki przeznaczono dla najuboższych dzieci w szkole. „Pomocne Smerfy” dzielnie pomagały w przygotowaniach i zbiórce żywności na ten cel.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

WIGILIJKI KLASOWE

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny zarówno dla uczniów jak i pozostałych pracowników szkoły. Uczniowie każdej klasy podzielili się ze sobą opłatkiem, złożyli życzenia i usiedli do symbolicznej wigilii. Przy dźwiękach kolęd słychać było życzenia, zdrowia, szczęścia i powodzenia. Świątecznego karpia musiały nam zastąpić pączki, galaretki, ciastka i batoniki, a opłatek którym się łamaliśmy idealnie dopełnił wigilijnego dzieła.

galeria

 

SPOTKANIE ADWENTOWE 2017

„Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my, kto jeśli nie ja pomagać innym ma...". 10 grudnia po raz kolejny nasza szkoła zorganizowała dla mieszkańców Kłokocina  spotkanie adwentowe pod hasłem  "Kto jeśli nie Ty... Impreza rozpoczęła się o godz. 16/00, a zakończyła losowaniem nagród głównych o godz. 19/30. Wspólne biesiadowanie stało się niejako pretekstem do pokazania mieszkańcom dzielnicy, że uczniowie 19-stki biorą udział w różnorodnych akcjach charytatywnych, zarówno w kraju, jak i poza nim - na misjach. Zaproszeni goście mogli również podziwiać naszych uczniów biorących udział w przedstawieniu o współczesnej dziewczynce z zapałkami, jak i wysłuchać piosenek świątecznych prezentowanych przez poszczególne klasy. Całość imprezy poprowadziła p. Anna Stronczek, której z tego miejsca bardzo dziękuję. Jak zwykle nie zawiedliśmy się na mieszkańcach Kłokocina, zarówno pod kątem frekwencji, jak i czynnego udziału w przygotowaniu  imprezy. Nie sposób tu wymienić wszystkich, którzy pomogli nam w przygotowaniu tego spotkania. Mam tu na myśli wszystkich sponsorów, rodziców,  pracowników szkoły oraz tych, których dzieci nie uczęszczają już do szkoły, ale są zawsze chętni do pomocy. Bez Was ta impreza nigdy nie doszłaby do skutku. Jeszcze raz dziękuję wszystkim osobom życzliwym szkole i zapraszam na następne wspólne spotkania.

galeria

opr. Beata Wawoczny

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

6 grudnia uczniowie klasy pierwszej, drugiej i dwóch trzecich udali się autokarem na spotkanie  z Mikołajem do Domu Kultury w Boguszowicach. Pierwszym punktem spotkania była projekcja animowanego filmu „Artur ratuje gwiazdkę”, opowiadającego o ocaleniu Świąt Bożego Narodzenia. Zaraz po zakończeniu filmu na widowni pojawił się Mikołaj wzbudzając ogromne podekscytowanie wśród dzieci. Dzieci z niecierpliwością czekały, kiedy to Mikołaj zasiądzie na swoim wielkim, czerwonym tronie i zacznie rozdawać upragnione przez wszystkich prezenty. W końcu doczekały się. Każde dziecko otrzymało książkę z pięknymi baśniami. Dzieci radosne i pełne wrażeń wróciły do Kłokocina.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

KONKURS PLASTYCZNY

4 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na wizerunek patronki górników pt. "Barbara Święta o górnikach pamięta", którego organizatorem było Muzeum w Rybniku. Celem konkursu było umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu oraz szerzenie i kultywowanie wśród dzieci i młodzieży lokalnej kultury i historii. Naszą szkołę reprezentowały: Zofia Szymura, Karolina Grzebiela, Alicja Storch oraz Aleksandra Krawczyk, której praca została wyróżniona.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

SZKOLNA DYSKOTEKA ANDRZEJKOWO - CHARYTATYWNA 30.11.2017

Szkolne koło wolontariatu „pomocne smerfy”  wraz z opiekunem  p. Agnieszką Pawliczek nawiązało współpracę z fundacją „MALI  WSPANIALI” oraz prezesem fundacji p. Katarzyną Jacuńską. W listopadzie zorganizowana została szkolna dyskoteka andrzejkowo-charytatywna. Decyzją Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocne Smerfy” część zysków z dyskoteki przekazaliśmy fundacji Mali Wspaniali na zakup pościeli dla podopiecznych z rybnickiego oddziału pediatryczno-onkologicznego. Podczas dyskoteki można było wziąć udział w licznych konkursach, zakupić fanty, watę cukrową preparowaną przez Bartosza Karwota i sprawdzić swoje umiejętności taneczne. Wszyscy świetnie się bawili, a cel był szczytny. Dyskotekę uświetniła również wizyta „wróżki Anieli”, która przepowiadała przyszłość, czytała z rąk, przeprowadzała liczne zabawy i konkursy. Dzieci bardzo aktywnie brały w udział we wróżbach, antycypacjach i kiromansji  Anieli. Samorząd Uczniowski jak zawsze zajmował się oprawą techniczną dyskoteki, obsługą sprzętu nagłaśniającego, drobnym poczęstunkiem oraz efektami specjalnymi. Świetnej zabawie towarzyszyły liczne konkursy. Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem i sympatią dzieci „Randka w ciemno”. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki oraz mieli okazję wykonać wspólny taniec w środku koła utworzonego przez resztę uczestników dyskoteki. Przeprowadzony został także konkurs na najlepiej bawiące się „Andrzejkowe Diabełki". Zwycięzcami zostali: Zosia Adamczyk z klasy 3 a oraz Jakub Flak z klasy 7a.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

EDUKACJA REGIONALNA W NASZEJ SZKOLE - WODZIONKA

Uczniowie klas IV zgłębiają w tym roku wiedzę związaną z naszym regionem, herbem, potrawami, tradycjami... W czasie zajęć uczą się również gotować! Każdy Ślązak potrafi zrobić WODZIONKĘ - potrafimy i my! W  czasie zajęć, przy piosence Grzegorza Poloczka - kroiliśmy, obieraliśmy i zalewaliśmy składniki tego bardzo prostego i dobrze znanego na Śląsku dania. Co prawda nie wszystkim smak przypadł do gustu, ale śmiechom nie było końca. Jeszcze długo po tych zajęciach na korytarzu szkolnym unosił się zapach czosnku...

galeria

opr. Beata Wawoczny

EDUKACJA REGIONALNA W NASZEJ SZKOLE - TRADYCJE W NASZYM REGIONIE

Po raz kolejny na zajęciach prezentowaliśmy przygotowane przez siebie projekty związane z tradycjami w naszym regionie. Uczniowie klasy IV bardzo poważnie podeszli do tematu i pokazali ciekawe prezentacje. Dotyczyły one zarówno tradycji związanych ze świętami, jak i  zainteresowania Ślązaków, tradycyjnych dań... Najciekawsze prezentacje pokazują zdjęcia.

galeria

opr. Beata Wawoczny

WITAMINKI

Klasa I realizując tematy dotyczące zdrowego stylu życia, a w tym prawidłowego żywienia,  pokusiła się o zrobienie zdrowych i przepysznych sałatek owocowych. Pierwszoklasiści  pokazali, że bez problemu mogliby wziąć udział w programach typu "MasterChef". Po obejrzeniu zdjęć  z zajęć też nie będziecie mieli wątpliwości...

galeria

opr. Beata Wawoczny

WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

23 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Rydułtowach – Radoszowach odbył się etap rejonowy XXIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Eliza Tatarczyk z klasy VII i Hanna Waliczek z klasy V.  W tym roku konkurs dotyczył znajomości Ewangelii wg Św. Marka. Nasza uczennica Eliza Tatarczyk zdobyła IV miejsce. Gratulujemy!

galeria

opr. Maria Pawlas

POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ

W środę tj. 22 listopada w SP 11 odbył się POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ organizowany przez SP 11. Ilość uczestników (ok. 50) przerosła najśmielsze oczekiwania. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IVa - Hania Hanusek i Emilka Dziurok. Hania zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny German  "Moje miejsce na  Ziemi", a Emilka piosenkę "Dziewczyna z granatem" z filmu "Czas honoru". Mimo, że dziewczynki nie zdobyły miejsc w pierwszej trójce, zaśpiewały pięknie, dlatego możemy być z nich bardzo dumni.

galeria

opr. Beata Wawoczny

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. to symboliczna data odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziś świętujemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas IV pod opieką pp. V. Szymańskiej i Beaty Ochal przygotowali uroczysty apel, w czasie którego zaprezentowali montaż poetycko - muzyczny. Zgromadzeni usłyszeli jedną z pieśni w brawurowym wykonaniu Hani Hanusek, która zaśpiewała utwór Anny German pt. "Moje miejsce na ziemi". Na koniec występujący otrzymali gromkie brawa. 

galeria

opr. Beata Ochal, Violetta Szymańska

WIZYTA W MUZEUM CHLEBA

8 listopada 2017r. w środę uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie, które znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W czasie pobytu w tym jakże ciekawym miejscu dzieci zapoznały się z historią nauczania i zwyczajami panującymi przed laty w szkołach. Oglądały tornistry, fartuszki, elementarze, materiały piśmiennicze i przybory szkolne. Dzieci mogły  usiąść w dawnych, drewnianych ławkach szkolnych oraz spróbować pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych. Ponadto poznały historię chleba oglądając film pt. "Ballada o bochenku chleba".  Niewątpliwą atrakcją była możliwość własnoręcznego uformowania plecionki z ciasta, którą na koniec zwiedzania upieczoną, jeszcze ciepłą odebrały i ze smakiem zjadły. Wycieczka do muzeum chleba w Radzionkowie to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja, której głównym przesłaniem było budzenie szacunku do chleba.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

ZOO WROCŁAW

18 października uczniowie klasy drugiej, dwóch trzecich i „szóstki” z piątej naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem wycieczki  było odwiedzenie zoo oraz znajdującego się tam Afrykarium. W czasie wędrówki uczniowie  mogli podziwiać około 900 gatunków zwierząt, które znali  tylko ze zdjęć lub ilustracji. Bardzo podobały się im żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwiali  parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp. Widzieli leniwe lwy, które dostojnie wygrzewały się w jesiennym słońcu. Odwiedzili niedźwiedzie. Zobaczyli stado pingwinów i bawiące się foki. Można by  jeszcze długo wymieniać zwierzęta, które  ich  zachwyciły. Największe  jednak wrażenie na wszystkich zrobiło  Afrykarium, obiekt prezentujący życiodajne wody Afryki. Wielkie akwaria z ogromną różnorodnością ryb powodowały iluzję przebywania w głębinach-rewelacja. Pobyt w zoo dostarczył uczniom wielu nowych wrażeń i radości. Był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Na pewno tam wrócimy.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

BICIE REKORDU GUINESSA

W poniedziałek,  16 października,  o godzinie 12.00 rozpoczęła się w całej Polsce największa lekcja pierwszej pomocy - bicie rekordu Guinessa w jednoczesnej resuscytacji  krążeniowo- oddechowej prowadzonej przez jak największą liczbę osób. W  lekcji  tej nie mogło zabraknąć również uczniów naszej szkoły. Dokładnie w samo południe uczniowie klas  I - VII  zaczęło akcję resuscytacji. Przez pół godziny nie odchodzili oni od swoich fantomów  wykonując wdechy i uciski.  Cała akcja była dokładnie  filmowana  i dokumentowana.  Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że wiedzą jak pomagać.

linki do filmów: https://youtu.be/Wd73dH3qwRs   i   https://youtu.be/fV-eZYFZm-A

galeria

opr. Aleksandra Greiner

WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RYBNIKU

W październiku 2017r. uczniowie klasy IV, V i  VII odwiedzili MBP w Rybniku, aby  bliżej zapoznać się z księgozbiorem biblioteki oraz uczestnicząc w lekcjach bibliotecznych. Klasa IV brała udział w lekcji pt. „Detektywi’, klasa V w „W poszukiwaniu Bazyliszka”, natomiast klasa VII dowiedziała się, jak korzystać z komputerowych katalogów bibliotecznych. Spotkanie z biblioteką bardzo wszystkich zaciekawiło i wielu uczniów zadeklarowało częstsze odwiedziny w tej bibliotece.

galeria

opr. Alina Szulik

PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ 2017/2018

W piątek 13 października 2017 roku odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.  Uroczystość rozpoczął pan dyrektor mgr Michał Wieczorek, który w swym przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na rolę rodziców i szkoły w procesie edukacji.  Następnie rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów klasy I i Samorząd Uczniowski. Odwiedzili oni tajemniczą krainę SZKOŁOLANDIĘ i jej władców.  Pierwszoklasiści pokazali, że wiedzą o tym, że szkoła to nie tylko miejsce w którym będą się uczyć, to również miejsce, w którym będą rozwijać zainteresowania i odkrywać talenty. Pokazali, że potrafią już wspaniale śpiewać, tańczyć, recytować, znają przepisy ruchu drogowego oraz symbole narodowe. Po części artystycznej przyszła kolej na część oficjalną uroczystości, czyli ślubowanie i pasowanie na ucznia  Wszyscy uczniowie kładąc  prawą dłoń na sercu powtarzali słowa przysięgi. Po ślubowaniu pan dyrektor mgr Michał Wieczorek oraz wychowawca klasy p. mgr Beata Wawoczny przystąpili do pasowania uczniów. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały legitymacje i pamiątkowe ołówki od króla Ołówkosa. Impreza przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

galeria

opr. Beata Wawoczny

MAZE IN MIND

29 września z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy szóstej wybrali się na wycieczkę do Rybnika do Escape Room, czyli do pokoju zagadek. Maze In Mind to pierwsza w Rybniku gra przeniesiona ze świata komputerowego do rzeczywistości.  To zupełnie nowa, nieznana na polskim rynku alternatywna forma spędzania wolnego czasu, która od kilku lat zdobywa ogromną popularność na całym świecie; forma szkolenia integracyjnego dla klas, które podczas gry mogą sprawdzić się w pracy zespołowej i pozwolić na określenie kompetencji i podziału zadań w grupie. Uczniowie podzieleni na grupy byli zamknięci w pięciu wystylizowanych pomieszczeniach, gdzie  musieli odgadnąć zagadki, żeby wydostać się na zewnątrz i mieli na to tylko 60 minut. Na pierwszy rzut oka brzmi groźnie, ale wręcz przeciwnie, zabawa była świetna. Wyjście z pokoju nie jest takie łatwe, o czym przekonali się sami uczniowie, ponieważ napotkali różne przeszkody. W pokoju tym znaleźli zagadki wymagające spostrzegawczości, logicznego myślenia, współpracy, a także gry zręcznościowej. Jednakże uczniowie mieli  niesamowitą satysfakcję i frajdę.

galeria

opr. Joanna Chadaj

SZKOLNA DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPCA

Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną dyskotekę z okazji Dnia Chłopca. Świętująca grupa miała wstęp gratis, dziewczynki płaciły symboliczną złotówkę, dochód z dyskoteki przekazany został skarbnikowi Samorządu Szkolnego. Opiekunami dyskoteki zostały : p. Aleksandra Greiner, p. Joanna Słodowicz oraz opiekun Samorządu Agnieszka Pawliczek. Podczas imprezy, czekały na dzieci liczne niespodzianki, zabawy, konkursy. Pierwszą z nich była loteria fantowa, każdy los był pełny. Dzięki uprzejmości Rady Dzielnicy, wypożyczone nam zostało „koło fortuny”. W ten sposób dzieci miały możliwość zakręcenia „kołem fortuny” i wylosowania nagrody. Nie zabrakło również słodkości przygotowywanych przez członków Samorządu, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i aprobatą uczestników dyskoteki. Dzieci miały także możliwość kupna batoników, pączków czy napojów. Najważniejsza jednak była świetna zabawa całej szkoły.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Tegoroczna uroczystość rozpoczęcia  roku szkolnego odbyła się w poniedziałek 4 września. Pierwszym elementem tej uroczystości była msza święta podczas, której uczniom klasy pierwszej zostały poświęcone tornistry. Następnie uczniowie przeszli do szkoły, gdzie Pani wicedyrektor Barbara Pytlik  powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie,  w szczególności  uczniów klas pierwszych wraz z rodzicami,  życząc wielu sukcesów, a także satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po oficjalnym rozpoczęciu,  uczniowie wraz z  wychowawcami udali się do sal, w celu zapoznania się z planami zajęć i omówienia spraw organizacyjnych. Tegoroczni pierwszoklasiści wśród, których znaleźli się: Bakaj Sonia, Cipcer Oliwia, Ganiek Martyna, Grzegorzyca Nikola, Gunia Maja, Hanusek Bartosz, Kobus Damian, Korzeń Aleks, Kozik Wiktor, Lubszczyk Magdalena, Łakota Julia, Marzec Milena, Molenda Mateusz, Niewęgłowska Paulina, Nosiadek Oliwia, Osiecka Zofia, Piorecka Nadia, Pochopień Amelia, Szweda Paweł, Witon Agata, Wojtasek Krzysztof, Zabiegliński Jakub, Zimończyk Agata, Związek Zuzanna i Szczygieł Agata przeszli również ze swoją wychowawczynią Panią Beatą Wawoczny do swojej sali, w której czekały na nich podręczniki.

galeria

opr. Aleksandra Greiner