NARTY, SANKI I SNOWTUBING WISŁA 2019

8 listopada W poniedziałek 14 stycznia 2019 roku chętni uczniowie klas V-VIII korzystali z uroków zimy w Wiśle na wyciągu „Pasieki”. Warunki do zimowego szaleństwa były wymarzone.  Część grupy wybrała sanki, „jabłuszka” i największą atrakcję stoku -  SNOWTUBING czyli  zjeżdżanie po śnieżnym , wytyczonym torze na specjalnych gumowych ślizgach zwanych potocznie oponami/dętkami. Pozostali pod pilną kuratelą nauczycieli zjeżdżali na nartach. Dzieci mogły także skorzystać z wypożyczenia zimowego sprzętu, ogrzać się w pobliskim mini schronisku, zjeść ciepły posiłek i napić się gorącej herbaty czy czekolady.  Do domu wróciły trochę wymrożone, ale bardzo zadowolone.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

ORSZAK TRZECH KRÓLI

6 stycznia 2019r. w Kłokocinie odbył się I Parafialny Orszak Trzech Króli. Wśród uczestników orszaku znaleźli się uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele naszej szkoły. Uczestnicy orszaku otrzymali balony koloru orszaku oraz śpiewniki. Król Melchior w którego rolę wcielił się pan Adam Adamczyk ruszył na czele naszego szkolnego zielonego orszaku. Z kolędami na ustach przy akompaniamencie orkiestry wraz z orszakami króla Kacpra i Baltazara dotarliśmy do groty, gdzie czekała nas Święta Rodzina. Uwieńczeniem orszaku była uroczysta Eucharystia, po której nastąpiło wspólne kolędowanie połączone z ogłoszeniem wyników konkursów i rozdaniem nagród. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku jakim było ciasto orszakowe przygotowane przez mieszkańców Kłokocina.  Z pewnością da wszystkich uczestników orszaku był to czas wielkiej radości, życzliwości i jedności.

galeria

opr. Maria Szweda

JASEŁKA 2018

 

galeria

opr. Bernadeta Krupa

BIESIADA ŚLĄSKA 2018

Tak jak w poprzednich latach,  9 grudnia 2018 roku  zorganizowaliśmy Biesiadę Śląską w  Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku. Tym razem hasłem przewodnim naszej biesiady stał się tytuł jednej z książek p. Marka Szołtyska " Żywot Ślązoka poczciwego..." Staraliśmy się pokazać życie na Śląsku od narodzin aż do wieku dojrzałego.  Mieliśmy też okazję podziwiać wystawę naszego lokalnego malarza p. Henryka Benisza, oraz obejrzeć i zakupić stroiki i inne ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Jak zwykle mieszkańcy Klokocina, rodzice,  sponsorzy, nauczyciele , dzieci  nie zawiedli. W spotkaniu uczestniczyło około 500  osób, w tym zaproszeni goście, Dziękujemy za przybycie Radzie Dzielnicy Kłokocin, przedstawicielom Rady Miasta Rybnika, dyrektorom pobliskich szkół i przedszkoli, księdzu proboszczowi oraz tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej imprezy. Mogliśmy posłuchać śląskich piosenek, zobaczyć tańce,  gry i zabawy poprzedniego pokolenia, podziwiać "kokoczyńsko moda' a także wziąć udział w bardzo specyficznym koncercie życzeń.  Biesiada to okazja do rozmów, wspomnień i wspólnej zabawy. W naszym odczuciu było to spotkanie bardzo udane, dlatego zapraszamy już za rok.

galeria

opr. Beata Wawoczny

MIKOŁAJ 2018

6.12 nasza szkołę odwiedził Mikołaj. Wszystkie dzieci otrzymały słodki upominek. Niegrzeczni smarowani byli węglem i otrzymali przysłowiowe oszkrabiny. Aniołki naznaczały biała kredą grzecznych wychowanków. Spotkanie Mikołaj rozpoczął wizytą u Pani Dyrektor. Wszyscy świetnie się bawili.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Dnia 28.11.2018 r w godz.16.00-19.00 odbyła się szkolna dyskoteka andrzejkowa. Organizatorem był Samorząd Uczniowski, opiekę sprawowali p.Aleksandra Wieczorek, p.Adam Adamczyk i opiekun SU Agnieszka Pawliczek. Zorganizowane były liczne zabawy i konkursy, odwiedziła nas również wróżka która dzięki swojej magicznej kuli przepowiadała przyszłość. Piecze nad sprzętem sprawowali członkowie SU z klasy VII, natomiast sklepik prowadzony był przez pozostałych działaczy samorządu.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA "KIEDY MYŚLĘ: OJCZYZNA, SZUKAM DROGI..."

 

galeria

opr. Maria Stachowicz - Polak

ŚWIAT LEGEND

30.11.2018 r. uczniowie klas IV i V obejrzeli spektakl pt. "Świat legend" zrealizowany przez Wrocławski Teatr In-Art z Wrocławia. Przedstawienie składało się z czterech legend, a każda  z nich została przedstawiona w innej technice teatralnej. Uczniowie przypomnieli sobie, jak powstało państwo polskie, dlaczego myszy zjadły Popiela. Dowiedzieli się, czy każdemu z nas grozi Madejowe łoże i dlaczego Poznań też ma swój hejnał. Twórcy spektaklu zabrali widzów w świat lalek, masek i przeróżnych niekonwencjonalnych form wywodzących się ze średniowiecznych tradycji teatralnych.

 

opr. Beata Ochal

MEMORY MASTER

W połowie listopada uczniowie klas V - VIII wzięli udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego "Memory Master". W tym roku szkolnym, w edycji jesiennej konkursu, udział wzięła rekordowa ilość uczniów, bo aż 43 osoby! Na wyniki musimy poczekać aż do połowy lutego. Keep your fingers crossed!

galeria

opr. Aleksandra Wieczorek

KINO SZKOŁA

14.11.2018 r. klasy VII oraz VIII wybrały się do Teatru Ziemi Rybnickiej na lekcje w teatrze w ramach programu ,,Kino Szkoła". Uczniowie rozmawiali o problemach związanych ze złością. Jak ją wyrażać? Dlaczego się buntujemy? Następne obejrzeli film pt.: ,,Biegnij, Amelio!" (reż. Tobias Wiemann). Uczniom bardzo podobał się film, który opowiadał o przygodach Amelii, dziewczyny chorej na astmę.

galeria

opr. Eliza Tatarczyk

100 - LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – to fragment tekstu uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przyjętej przez aklamację w dniu 25 maja 2017 r. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej… Było to możliwe również dlatego, że ludzie reprezentujący różne obozy – lewicy niepodległościowej, narodowy i ludowy – potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych”. W dniu dzisiejszym (9.11.2018 r.) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej lekcji historii przygotowanej przez pp. Beatę Ochal, Violettę Szymańską i Beatę Wawoczny przy współudziale wszystkich wychowawców, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Link do galerii filmów

galeria

opr. Beata Ochal

"POLSKIE MIASTA W BAŚNI I W LEGENDZIE"

8 listopada uczniowie klas pierwszych i trzeciej wraz z opiekunami udali się do Domu Kultury w Chwałowicach  na spektakl pt."Polskie Miasta w baśni i legendzie" w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z  Krakowa. Uczniowie w czasie przedstawienia w sposób bardzo przystępny mogli poznać legendy i baśnie związane z historią najważniejszych miast w Polsce. W podróż w czasie za sprawą czarodziejskiego rogu zabrał ich chłopiec Dyzio i pan Dionizy. W czasie wędrówki odwiedzili Kraków, gdzie poznali historię hejnału z wieży Mariackiej oraz Lajkonika, jedną z charakterystycznych krakowskich postaci, Warszawę i związaną z nią legendę o Syrence Warszawskiej oraz historię Bazyliszka. W Poznaniu  ścigali koziołki, które uciekły kuchcikowi Pietrkowi na zegar ratuszowy. Dowiedziały się również skąd pochodzą słynne toruńskie pierniki - symbol charakteryzujący miasto Toruń. Na koniec czarodziejskiej przygody znaleźli się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla zjadły myszy. Spektakl uatrakcyjniły wspaniałe stroje aktorów, trzymająca w napięciu muzyka, dymy i światła stroboskopów. Dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń i dobrego humoru.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

KINO SZKOŁA

5 listopada 2018 r. uczniowie klas II i III wraz z opiekunami pojechali do Teatru Ziemi Rybnickiej na prelekcję oraz seans filmowy „ Munio strażnik księżyca” w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej – „Kino Szkoła”. Celem tego programu jest między innymi wsparcie w kształtowaniu postaw empatycznych dzieci, pozytywnych relacji międzyludzkich, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz umiejętności dostrzegania pozytywnych cech, zdolności,  talentów u siebie i u innych.  Dzieci obejrzały  magiczną historię małego bohatera, który udowodnił całemu światu, że jeśli masz wielkie serce i wiernych przyjaciół, nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych!

galeria

opr. Joanna Słodowicz

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

W dniu 24 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji przyrody dotyczącej gadów, a konkretnie węży. Należą one do  zwierząt zmiennocieplnych, czyli ich temperatura ciała  zależy od temperatury otoczenia. Dlatego zostały przywiezione w specjalnych koszach wiklinowych wyposażonych w styropian. Żywa lekcja przyrody  to lekcja z naturalnymi żywymi organizmami. Uczniowie mieli okazję zobaczyć egzotyczne gatunki węży np. boa tęczowego, pytona tygrysiego, węża zbożowego i boa dusiciela. Prowadzący, w bardzo interesujący sposób omówił tajniki żywienia i hodowli tych gadów, przedstawił ich budowę, fizjologię, zachowania i zwyczaje. Podczas spotkania obalone zostały mity, co do długości ogona u węży, ich narządów zmysłów, czy też skóry. Dużą atrakcją dla uczniów było to, że mogli zwierzęta dotykać, pogłaskać – oczywiście pod czujnym okiem prowadzącego. Przysporzyło to dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Żywa lekcja przyrody to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

SPEKTAKL "DZIADY"

25 października 2018 r.  z całą klasą mieliśmy okazję zobaczyć spektakl pt. " Dziady" w Teatrze Nowym w Zabrzu. Jego tematem był obrzęd ludowy obchodzony niegdyś na Litwie i Białorusi, przywołujący duchy zmarłych przodków. Przedstawienie było bardzo wierną adaptacją dramatu Adama Mickiewicza. Aktorzy wiarygodnie odtwarzali swoje role, a gesty, ruchy były magiczne i tajemnicze. Mimo iż jest to nie łatwe do zagrania przedstawienie, wykonawcy doskonale sobie poradzili. Sztuka znacznie pomogła naszej klasie w zrozumieniu treści lektury.

galeria

opr. Beata Ochal

SADZENIE DRZEWKA Z OKAZJI 100 - LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

18 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły zasadzili lipę w ramach akcji, której celem jest uhonorowanie setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Projekt nasadzenia drzew został zainicjowany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów. Uroczyste sadzenie odbyło się w przyszkolnym ogrodzie z udziałem pani dyrektor Marii Stachowicz - Polak oraz uczniów, kształtując w ten sposób ich świadomość historyczną, budując tożsamość obywatelską i wzmacniając poczucie wspólnoty. Przy lipie umieszczono tabliczkę informującą o okolicznościach nasadzenia.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

XVI WOJEWÓDZKI PLENEROWY KONKURS PRZYRODNICZY "LEŚNYM TROPEM"

11 października 2018 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Rybniku odbył się XVI Wojewódzki Plenerowy Konkurs Przyrodniczy „Leśnym tropem”. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy ucznia o najbliższym środowisku w bezpośrednim kontakcie z rybnicką przyrodą, uświadomienie jej piękna i wartości oraz promowanie aktywnej formy krajoznawstwa. Naszą szkołę reprezentowała 4-osobowa drużyna w składzie: Emilia Dziurok, Eliza Tatarczyk, Natalia Wita, Jakub Żarnowski.  Uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do badania środowiska przyrodniczego Rybnika. Musieli dokonać szereg pomiarów i badań chemicznych, wykazać się znajomością organizmów oraz udzielania pierwszej pomocy. Po leśnych zmaganiach odpoczęli przy wspólnym ognisku. Za przygotowanie uczniów była odpowiedzialna p. Dorota Fidosiej.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

SKĄD SĄ DŹWIĘKI TEJ PIOSENKI - LEKCJA W KINIE

W dniu 10.10.2018r. klasy I –III pojechały  do TZR na lekcję w kinie,, Skąd są dźwięki  tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci.” Uczniowie w czasie tej lekcji : śpiewali  fragmenty piosenek ze znanych filmów animowanych; - poznawali  wybrane instrumenty muzyczne, - podpatrywali pracę tapera, orkiestry, kompozytora; - dowiedzieli się, w jaki sposób muzyka buduje nastrój i oddaje uczucia bohaterów filmowych. Zabawa była świetna, a seans filmowy ,,Baletnica” pozwolił uwierzyć w to, że marzenia się spełniają.

galeria

opr. Ewa Mańka

BICIE REKORDU GUINESSA - PAŹDZIERNIK 2018

Naszym wspólnym celem jest, żeby każde dziecko w Polsce znało podstawy udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Razem możemy to osiągnąć!  W praktyce często paraliżuje nas strach przed rozpoczęciem resuscytacji lub obawa, że swoimi działaniami zaszkodzimy poszkodowanej osobie. Dzisiejsze zajęcia pozwalają przełamać ten lęk. Pokazują, że pierwsza pomoc to realne działania, które w razie potrzeby każdy z nas może podjąć.

Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=Gm67Ee2Vi-4

galeria

opr. Ewa Mańka

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

15 października świętowaliśmy w naszej szkole dzień wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką przygotowali audycję przez radiowęzeł, wręczyli słodkie upominki wszystkim pracownikom pedagogicznym oraz pracownikom obsługi i administracji. Życzymy wszystkim dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości w edukowaniu młodego pokolenia!!

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

DYSKOTEKA SZKOLNA Z OKAZJI DNIA CHŁOPCA

Dnia 26.09.2018 r. odbyła się szkolna dyskoteka z okazji Dnia Chłopca, opiekunami były p. Agnieszka Pakuła, p. Katarzyna Winkler oraz opiekun samorządu p. Agnieszka Pawliczek. Chłopcy z okazji swojego święta mieli wstęp gratis. Członkowie samorządu byli jak zawsze organizatorami zabawy, przygotowali mini sklepik oraz różne zabawy i konkursy. Dbali również o to, żeby wszyscy uczestnicy świetnie się razem bawili. Chłopcy z klasy VII zajmowali się oprawą muzyczną. We wspólnej zabawie brały czynnie udział opiekunki dyskoteki. Ogromną popularnością cieszą się „krzesełka”, chętnych do zabawy nigdy nie brakuje. A oto zwyciężczyni, Zuzia z klasy Ia. Randka w ciemno – zwycięska para tańczyła otoczona uczestnikami dyskoteki oraz otrzymała słodki upominek.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

PRACE MALARSKIE

Zabawy z plastyką dają możliwość rozwijania  zainteresowań i uzdolnień dzieci, rozwijają   wyobraźnię, fantazję i uczą zachowań społecznych. Ponadto wywierają istotny wpływ na ich wszechstronny i harmonijny rozwój. Chcąc stworzyć dzieciom dodatkowe okazje do przeżywania twórczych przygód i pozwolić im rozwinąć swoje artystyczne skrzydła, w tym roku szkolnym uczniowie wszystkich klas mogli według własnych pomysłów pomalować drzwi swoich sal. Praca sprawiła dzieciom wiele radości i satysfakcji, a nasza szkoła  stała się bardziej kolorowa i przyjazna.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

WARSZTATY W FABRYCE CZEKOLADY CHARLIEGO

24 września najlepsza ekipa SP 19  Rybnik (klasy VI i VII) :)  udała się do Krakowa, do fabryki czekolady Charliego. Fabryka, a w zasadzie "fabryczka" czekolady, zaoferowała nam warsztaty podczas których wszyscy uczestnicy wcielili się w rolę deserantów, przygotowując własnoręcznie słodkości. Samą "produkcję" czekolady poprzedził film edukacyjny o jej produkcji, także o owocu kakaowca. Otrzymany strój prawdziwego chocolatiera uatrakcyjnił zabawę. Po skończonych warsztatach podziwialiśmy wspaniałe zabytki Krakowa - głównie Rynek, Sukiennice i Kościół Mariacki. Niestety, psotna, jesienna pogoda sprawiła, że nie dotarliśmy na Wawel, ale cóż jeszcze wszystko przed nami... Wybierzemy się ponownie wiosną...

galeria

opr. Beata Wawoczny

WIZYTA POLICJANTA

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku uczniów klas pierwszych, drugiej i trzeciej 24 września odwiedził  policjant. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta. W szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać, ale do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W piątek 21 września 2018r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnoświatową akcję „Sprzątania świata”. Sprzątanie Świata  to nazwa międzynarodowej kampanii, odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem, ważniejszym niż usunięcie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, jest wzrost świadomości ekologicznej  społeczeństw. W tym roku obchodzimy 25-lecie akcji „Sprzątanie Świata – Polska”  pod hasłem Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tegorocznego przedsięwzięcia było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. W ramach akcji uczniowie zajęli się sprzątaniem terenu wokół  szkoły, obszarów wzdłuż ulicy Włościańskiej, Brackiej, Poligonowej, Skośnej, Dębowej i Rybnej.  Dzieci chętnie  i z zaangażowaniem uporządkowały poszczególne rejony, rozumiejąc potrzebę zachowania czystości otaczającego ich środowiska.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Wakacje już się skończyły , a uświadomił nam to pierwszy dzwonek, który usłyszeliśmy dziś w szkole. Punktualnie o godz. 11.00, trzeciego września, zabrzmiał pierwszy dzwonek, który zainaugurował rozpoczęcie nowego roku 2018/2019. Wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców uroczyście przywitała Pani dyrektor Maria Stachowicz-Polak. Następnie uczniowie ze starszych klas przedstawili krótką część artystyczną. Po czym w poczet naszej szkoły włączono pierwszoklasistów, którzy zostali pasowani na uczniów i otrzymali drobne prezenty.  Po skończonej akademii uczniowie rozeszli się do klas gzie mieli spotkania z wychowawcami. Pierwszy dzień szkoły szczególnie przeżywali najmłodsi, uczniowie  klas pierwszych,  którzy z obawą i niepewnością, a niektórzy z ciekawością obserwowali całe to wydarzenie. Zrobimy wszystko, aby  czuli się dobrze i bezpiecznie w naszej szkole.

galeria

opr. Ewa Mańka