ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

W dniu 22 czerwca 2018 roku o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość zakończenia rozpoczęła się Mszą świętą o godzinie 9.00. Następnie uczniowie i nauczyciele przeszli do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej głos zabrał dyrektor szkoły Michał  Wieczorek. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę. Uczniom gratulował wyników w nauce i wszystkim życzył udanych i bezpiecznych wakacji. Po przemówieniu Pan dyrektor wraz z wychowawcami wręczył świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i stuprocentową frekwencję. W dalszej części odbyło się spotkanie uczniów z wychowawcami. Uczniom serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

galeria

opr. Joanna Chadaj

RYBNICKI PRYMUS

20 czerwca w siedzibie Ogniska Pracy Pozaszkolnej Zespołu "Przygoda" najlepszym uczniom rybnickich szkół wręczono Stypendia Prezydenta Miasta i tytuły "Rybnickiego Prymusa". Stypendium Prezydenta Miasta otrzymała uczennica klasy VII. 

galeria

opr. Aleksandra Rugor

NOC W SZKOLE

Po raz pierwszy w naszej szkole 20.06.2018r. miała miejsce impreza integracyjna „Noc w szkole”. Brały w niej udział dwie najstarsze klasy w szkole 6a oraz 7a pod opieką pań wychowawczyń Joanny Chadaj i Aleksandry Rugor oraz organizatorki p. Agnieszki Pawliczek. Impreza rozpoczęła się o godz. 19.00 a zakończyła o 6.30. Uczestnicy przygotowali sobie miejsca noclegowe, został odczytany Regulamin a następnie rozpoczęła się świetna zabawa. Tematem przewodnim była projekcja lektury „Hobbit”, ale program spotkania był bardzo różnorodny, dostosowany do oczekiwań uczniów. Byłą wspólna dyskoteka, karaoke z użyciem tablicy interaktywnej. Nie obyło się również bez akcentu sportowego, rozgrywki miedzy klasowe w siatkówkę. Mimo późnej pory, nikt nie zrezygnował z uczestnictwa aby choć na chwilkę odpocząć. Było nas ponad 40. Dziewczyny upiększały swoje twarze testując maseczki węglowe. W drugiej części spotkania obie klasy obejrzały wybrany przez siebie film. Po krótkim odpoczynku posprzątaliśmy szkołę aby o 6.30 bezpiecznie wrócić do domów. Impreza okazała się” strzałem w dziesiątkę”, wszystkim bardzo się podobało i na pewno ją powtórzymy.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

WYJAZD SU DO CINEMA CITY I NA KRĘGLE

W środę 20.06.2018 r. Samorząd Szkolny wraz z opiekunem p. Agnieszką Pawliczek oraz    p. Joanną Słodowicz udał się na wycieczkę do Rybnika. Był to wyjazd integracyjny w ramach nagrody za całoroczną pracę na rzecz szkoły i uczniów. Członkowie Samorządu najpierw byli w kinie Cinema City w CH Plaza. Następnie przeszliśmy ulicami Rybnika żeby zwiedzić najważniejsze miejsca w mieście Ratusz, rynek, Bazylikę, Urząd Miasta by znowu wrócić do CH Plazy na kręgielnię. Zwieńczeniem wyjazdu były wspólne lody oraz spacer po okolicy.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

REJS PO ODRZE

19 czerwca uczniowie klas II, IIIb i VI wraz z opiekunami udali się do Kędzierzyna Koźla na rejs statkiem „Silesia”, który został zbudowany w 1908 roku w holenderskiej stoczni Van Damm , a w 2010 roku po gruntownej modernizacji został zakupiony i sprowadzony do Koźla, gdzie zaczął pływać po Odrze i Kanale Gliwickim. Jest to jeden z najstarszych statków pływających obecnie w Polsce po wodach śródlądowych. Nasz rejs rozpoczęliśmy w stoczni Damen, dość znacznie oddalonej od centrum Kędzierzyna Koźla. Na początek mogliśmy oglądać w basenie stoczni statki i promy, które są remontowane. Ponadto mogliśmy zobaczyć miejsca, które z lądu bywają trudno dostępne i mniej znane. Nasz rejs prowadził do Śluzy Kłodnica, która jest pierwszą, a zarazem największa śluzą na Kanale Gliwickim. W  tej śluzie różnica  wysokości w czasie wodowania wynosi 10,4 metra. Śluza ta nie posiada zamykających się wrót, tylko komora jest zamykana w postaci przesuwających się pionowo zasuw. W czasie rejsu załoga statku nie tylko pozwoliła nam poznać historię spotykanych na trasie miejsc i obiektów, ale także uatrakcyjniła nasz pobyt smacznymi kiełbaskami z grilla. Rejs był bardzo przyjemny i sprawił nam wiele radości. Z przyjemnością tam wrócimy!

galeria

opr. Aleksandra Greiner

WYCIECZKA DO KOŹLA

15. 06. 2018 r. klasy IV  wraz z wychowawczyniami pp. Dorotą Fidosiej i Beatą Ochal wybrały się na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą do Koźla, gdzie czekał na nie statek wycieczkowy. Celem wyprawy był rejs po Odrze i zwiedzenie największego niegdyś portu śródlądowego w Europie Wschodniej.  Humory nam dopisywały, pogoda również nie zawiodła. Dzięki temu z zaciekawieniem i przyjemnością przyglądaliśmy się widokom, obserwowaliśmy liczne ptactwo z młodymi, pływające po rzece i latające nad nią. Jednak największe wrażenie zrobiło na nas śluzowanie statku. Wpłynęliśmy do śluzy, którą zamknięto i wpuszczono do niej 10000 m3 wody! Trochę się baliśmy, że nas zatopi! Na szczęście nasze obawy były płonne i wypłynęliśmy na wyższy o 10 m  poziom rzeki bez żadnych przeszkód. Potem obejrzeliśmy dawny dok węglowy i wróciliśmy do przystani. Następnie zwiedziliśmy starówkę Koźla. Kierowca bezpiecznie odwiózł nas do domu. To był udany wyjazd pełen niezapomnianych wrażeń.

 

galeria

opr. Beata Ochal

WYCIECZKA DO KRASIEJOWA

Uczniowie klas III 14 czerwca uczestniczyli w wycieczce do Krasiejowa. Jurapark Krasiejów jest jednym z większych obiektów tego typu w Polsce. Dzieci  mogły podziwiać pawilon paleontologiczny oraz przepiękne makiety dinozaurów rozlokowane na terenie starej kopalni gliny. Poznali  tunel czasu, oceanarium. Dziewczęta i chłopcy nie tylko zajęci byli nauką o prehistorycznych dziejach naszej planety, ale także mogli wykazać się swoją tężyzną fizyczną na ogromnym, sprawnościowym placu zabaw.

galeria

opr. Ewa Mańka

KLASOWA AKCJA "GROSZ DO GROSZA"

Od początku października do połowy maja uczyliśmy  się oszczędzania. Zbieraliśmy  monety o najmniejszych nominałach – max. 50 groszy – i przynosiliśmy do klasowej puszki – skarbonki. Cel był jeden: pod koniec roku szkolnego za zaoszczędzone środki całą klasą wybierzemy się do kina i na kręgle. Udało się zrealizować zamierzenie i 12 czerwca wraz z pp. Beatą Ochal i Violettą Szymańską pojechaliśmy do CH Plaza i tam wydaliśmy niemal wszystko na film pt. „Wyszczekani” i godzinę na kręglach. Było fantastycznie. Dla niektórych był to pierwszy tego rodzaju wypad. A na deser zjedliśmy pyszne lody. Dzień Dziecka z dwutygodniowym poślizgiem? Czemu nie!

galeria

opr. Beata Ochal

ROWEROWY MAJ 2018

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród  uczniów  szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. W kampanii Rowerowy Maj wzięli udział uczniowie klas IV- VI. W rankingu szkolnym zwyciężyła klasa IVb, zwycięzcą indywidualnym został Seweryn Izydorek – uczeń klasy VII. Gratulujemy zwycięstwa!

galeria

opr. Ewa Mańka

KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ I PATRIOTYCZNEJ

30 maja w Szkole Podstawowej w Niedobczycach odbył się konkurs piosenki religijnej i patriotycznej. II miejsce zajęły uczennice klasy 4a, a III miejsce uczniowie klasy pierwszej.

galeria

opr. Beata Wawoczny

XVIII WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O ZIEMI ŚLĄSKIEJ "MOJA TY ZIEMIO RODZIMA..."

28 maja 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Rybniku odbył się  XVIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Ziemi Śląskiej "Moja Ty Ziemio Rodzima. . .". Naszą szkołę reprezentowali: Antonia Suda z klasy IV B oraz Eliza Tatarczyk z klasy VII.  Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą naszego regionu: zabytków, tradycji, zwyczajów, sławnych postaci, symboli, historii, roślinności, zwierząt i gwary. Rozwiązywali zadania zaprezentowane w formie graficznej, których współautorem była rybnicka malarka Kazimiera Drewniok-Woryna. Eliza Tatarczyk zdobyła II miejsce. Do konkursu uczniów przygotowywała p. Beata Wawoczny i p. Dorota Fidosiej.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

WYCIECZKA DO KINA CINEMA CITY MAJ 2018

26 maja uczniowie klas IV- VII wraz z panią Aleksandrą Rugor, panią Joanną Chadaj i panem dyrektorem Michałem Wieczorkiem wybrali się na wycieczkę do kina do Cinema City w Rybniku na film pt. „Han Solo: Gwiezdne wojny - historie”. Film swoją fabułą i akcja przeniósł dzieci w świat fantastyki pełen niesamowitych wydarzeń i magicznych postaci. Wyjazd do kina okazał się dobrym pomysłem, a film był bardzo ciekawy.

galeria

opr. Joanna Chadaj

WARSZTATY EKOLOGICZNE

25 maja uczniowie klas trzecich i drugiej uczestniczyli w warsztatach ekologicznych zorganizowanych w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Ekologicznej w Olsztynie k. Częstochowy. Po przybyciu na miejsce ruszyliśmy wraz z przewodnikiem na zajęcia terenowe ścieżką geologiczną „Kamieniołom Kielniki”. Trasa prowadziła wśród malowniczych wzgórz zwieńczonych skałkami wapiennymi: Góry Cegielni, Ostrej Góry i Statkowej. Na najwyższym wzgórzu - Górze Zamkowej - wznoszą się ruiny zamku piastowskiego z XIV w. W nieczynnym kamieniołomie Kielniki, który odsłonił wnętrze wapiennego wzgórza, wyposażeni w młotki, szukaliśmy srebra, kalcytu oraz wapieni. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na deptaku pod zamkiem, gdzie oprócz posiłku  mogliśmy zakupić pamiątki. Pełni wrażeń,  ale trochę niechętnie, bo chcieliśmy tam zostać dłużej, wracaliśmy do domu.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

GÓRY OPAWSKIE MAJ 2018

W dniach 14 – 17.05.2018r. uczniowie klasy IV a i V przebywali na wycieczce w Górach Opawskich. Pierwszym punktem naszej wyprawy było bajkowe i zarazem romantyczne miejsce, położone na Dolnym Śląsku, 2 km na wschód od Niemczy. Jest to oczywiście Arboretum  w Wojsławicach najpiękniejszy i najbogatszy florystycznie park podworski. Posiada blisko 1500 gatunków i odmian roślin drzewiastych oraz 500 gatunków kwitnących bylin, z których na szczególną uwagę zasługują zbiory różaneczników i azalii oraz liliowców, należące do najstarszych   i największych w Polsce.  Następnie wyruszyliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, czyli Kompleksu Hotelowego „Chrobry” w Pokrzywnej. Po rozlokowaniu się w pokojach poszliśmy  na obiadokolację, a później na plac zabaw przed ośrodkiem oraz na dyskotekę. Drugiego dnia pojechaliśmy do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczęliśmy od Sztolni Gertrudy. Obejrzeliśmy ekspozycję narzędzi  górniczych, minerałów, piece oraz osiemnastowieczny wózek. Czekało nas również spotkanie z alchemikiem. Mogliśmy zobaczyć, jak powstawał arszenik (z wydobywanej tu rudy arsenu) oraz wejść do Skarbca. Następnym elementem wycieczki był Chodnik Śmierci, w którym można spotkać kopalnianego gnoma Szarego. 8-metrową zjeżdżalnią zjechaliśmy do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli z różnymi śmiesznymi tabliczkami zakazów i nakazów. Część Sztolni Gertruda (około 500 m) pokonaliśmy łodzią. Największe wrażenie zrobił na nas jedyny  w Polsce, wspaniały  podziemny wodospad  o wysokości 8 m. Następnie 300-metrową trasę pokonaliśmy Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Zwiedzanie zakończyliśmy samodzielnym poszukiwaniem złota: w specjalnej sadzawce niedaleko wejścia do kopalni mogliśmy wypłukać sobie trochę samorodków. Wprawdzie jest to piryt (zwany „złotem głupców”), lecz emocje przy jego poszukiwaniu były jak najbardziej prawdziwe.  No i jaka fajna pamiątka do zabrania ze sobą! Następnie pojechaliśmy zwiedzić piękny Pałac Marianny Orańskiej, który góruje na wzniesieniu ponad Kamieńcem Ząbkowickim na Dolnym Śląsku . To prawdziwa perła architektoniczna nie tylko Kotliny Kłodzkiej, ale całej Polski!  Trzeciego dnia wybraliśmy się na prawdziwą górską wyprawę.  Wyruszyliśmy na Biskupią Kopę o wysokości 891 m n.p.m. Percią Gwarków. Na trasie mieliśmy do pokonania 35-stopniową drabinę, przymocowaną do skalnej ściany. Trasę pokonywaliśmy ścieżką dydaktyczną, mijając po drodze przystanki z tablicami informacyjnymi o roślinach i zwierzętach, które możemy zobaczyć. Udało nam się zobaczyć m.in. salamandrę plamistą, czosnek niedźwiedzi, przytulię wonną. Dotarliśmy do schroniska „Pod Kopą Biskupią. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną do Pokrzywnej. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Interaktywny  Park Rozrywki i Edukacji „Rosenau – zaginione miasto” - miejsce wypoczynku, zabawy i edukacji.  W „Parku Żywiołów” uczniowie, dzięki umieszczonym tu eksponatom, samodzielnie poznawali prawa fizyki i charakter 4 żywiołów - ziemi, wody, powietrza oraz ognia. Najciekawszą atrakcją Parku Rosenau okazał się interaktywny „Ogród Wody”. To pierwsza tego typu w Polsce instalacja, skupiająca prawie 20 urządzeń wodnych, m.in. ręczne pompy, zapory, fontanny i koła młyńskie. Co jakiś czas z wód jeziora wynurzał się groźny potwór. Obejrzeliśmy też „Jaskinię dzikich zwierząt”, a w jej sąsiedztwie „Kopalnię złota – Rosenau”. Dzieci doskonale bawiły się w ogromnym dmuchanym zamku, na karuzeli oraz  w interaktywnym kinie 7D.  Na zakończenie dnia pełnego wrażeń wróciliśmy na obiadokolacją. I w samą porę, bo mocno się rozpadało. Czwartego dnia w godzinach porannych opuściliśmy ośrodek. W drodze powrotnej, mimo przelotnego deszczu, udało nam się zwiedzić Nysę. To przepiękne zabytkowe miasto położone w województwie opolskim. Dzięki wspaniałym zabytkom, głównie architektury sakralnej, Nysa zyskała miano "Śląskiego Rzymu" czy "Śląskich Aten". Najcenniejsze zabytki Nysy to m.in. Kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki,  Rynek w Nysie, bazylika Św. Jakuba, Ratusz, Dom Wagi Miejskiej, Fontanna Trytona, Kościół Św. Piotra i PawłaKościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, Twierdza NyskaPałac Biskupi. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Niezwykle zadowoleni,  w godzinach wieczornych wróciliśmy szczęśliwie do domu. Przewodnikiem wycieczki był p. dyrektor Michał Wieczorek, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Dorota Fidosiej, p. Adam Adamczyk oraz p. Joanna Chadaj.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

LAUREAT KATEGORII LITERACKIEJ "JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECI

Uczniowie Laura Żymełka (IV b), Nikola Łuszczkiewicz (IV b), Sandra Ruś (IV b), Zofia Szymura (IV b), Kamil Chmiel (VI), Aleksandra Krawczyk (VI) i Adam Karwot (VI) wzięli udział w XI Międzyszkolnym Konkursie Korespondencyjnym „Jan Paweł II w oczach dzieci” w Rybniku- Ochojcu. I miejsce w kategorii wiersz otrzymał Kamil Chmiel z klasy VI.  Gratulujemy! Laureat wraz z opiekunem Teresą Zielonką zaproszeni są  na uroczystą akademię 8 czerwca br. o godzinie 9.00 z okazji Święta Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 im. Jana Pawła II w Rybniku-Ochojcu, podczas której nastąpi  wręczenie nagród. 

galeria

opr. Teresa Zielonka

BIESZCZADY MAJ 2018

W dniach od 8 do 11 maja 2018 roku uczniowie kl.IVb, kl.VI i kl.VII  naszej szkoły przebywali na czterodniowej wycieczce w Bieszczadach. Pierwszym etapem wycieczki był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony w Trzcinicy, w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, kilka kilometrów od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Na wstępie obejrzeliśmy film, potem w pawilonie wystawowym zobaczyliśmy wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła, unikatowe zabytki, na które składały się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza, a następnie wyruszyliśmy na teren parku archeologicznego. Drugim  etapem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego ŁukasiewiczaBóbrce w Gminie Chorkówka, koło Krosna. Znajduje się ono na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Zachowały się tam dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Wieczorem po długiej podróży dotarliśmy do Cisnej, gdzie uczestnicy wycieczki zamieszkali w pięcioosobowych domkach w OW „Perełka”. Drugiego dnia wybraliśmy się na prawdziwą górską wyprawę, by napawać się pięknem tamtejszych krajobrazów. Mówią, że w Bieszczadach najpiękniej jest jesienią, kiedy drzewa mają kolorowe liście, ale w maju też było pięknie. Weszliśmy na wysokość 1228 m n.p.m. do najwyżej położonego na Połoninie Wetlińskiej schroniska zwanego „Chatką Puchatka”. Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnym biesiadowaniu przy ognisku. Integrowaliśmy się przy muzyce i pieczeniu kiełbasek.  Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co jest takiego wyjątkowego    w słynnej Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej następnego dnia wybraliśmy się na przejażdżkę. Udaliśmy się z Cisnej do Majdan, gdzie znajduje się główna stacja kolejki wąskotorowej, a stamtąd przesympatycznymi wagonikami wyruszyliśmy w jedną z tras przejazdu: Majdan – Balnica – Majdan. Następnie pojechaliśmy do Soliny, aby zobaczyć i przejść się najpopularniejszym deptakiem – zaporą. Po drodze zwiedziliśmy  cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku oraz cerkiew z początku XVIII w. obecnie kościół rzymsko - katolicki w Równi. Tama w Solinie ma długość 664 m i wysokość 82 m. Jest największą betonową zaporą w Polsce, przy nadmiarze opadów zapobiega powodziom spowodowanym wylewami Sanu, a w czasie suszy reguluje niedobór wody w korycie tej rzeki. Podziwialiśmy z niej krajobraz zalewu i Sanu.  Czwartego dnia w godzinach porannych opuściliśmy domki w Cisnej.  W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Sanoku pod względem ilości zgromadzonych obiektów jest największym skansenem w Polsce. Prezentuje on budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne z terenów zamieszkałych przez grupy etniczne: Bojków, Łemków, Dolinian, Pogórzan wschodnich i zachodnich. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i niezwykle zadowoleni w godzinach wieczornych wróciliśmy szczęśliwie do domu. Przewodnikiem całej wycieczki był p. dyrektor Michał Wieczorek, a opiekę nad uczniami sprawowali: p. Joanna Chadaj, p. Adam Adamczyk oraz p. Aleksandra Rugor.

galeria

opr. Aleksandra Rugor

SPOTKANIE Z PISARZEM

08.05.2018r. klasa II udała się na spotkanie autorskie z pisarzem książek dla dzieci panem Waldemarem Cichoniem, który pisze właśnie jedenastą już książkę o zabawnym  kocie Cukierku. Pan Waldemar wprowadził dzieciaki w fantastyczny świat kocich przygód. Uczniowie przywitali gościa wielkimi brawami. Autor barwnie i dowcipnie opowiadał o swojej twórczości, czytał fragmenty swoich książek. Uczniowie zadawali wiele pytań np. kiedy zaczął pisać i czy lubi to robić, czy wszystkie historie są prawdziwe? Na końcu spotkania każdy uczeń mógł otrzymać dedykację oraz autograf autora. Spotkanie z panem Waldemarem Cichoniem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem oraz dobrą zabawą. Jest to ciekawa forma promowania czytelnictwa – nauczenie najmłodszych czerpania przyjemności z literackich podróży.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

MITY GRECKIE

27 kwietnia uczniowie klas IV uczestniczyli w spektaklu pt. "Mity greckie" przygotowanym przez Teatr Wrocławski oparty na mitach, legendach i wierzeniach starożytnych Greków. W komediowy sposób przedstawiono jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej, będący skarbnicą nieśmiertelnych tematów, motywów i symboli- mitologię. Dzięki bogatej scenografii, ikonograficznym kostiumom, antycznym maskom oraz doskonałej grze aktorskiej mieliśmy okazję przenieść się, choć na chwilę, w czasy starożytnej Grecji. Aktywnie uczestnicząc w przedstawieniu, poczuliśmy wielkość, siłę i odwagę bogów czy bożków. Poznaliśmy m.in.mity  O początku świata, O potężnym Zeusie, O dzielnym Prometeuszu, O odważnym i wytrwałym Heraklesie, O Hadesie - bogu śmierci, O budowniczym Dedalu i jego synu Ikarze, O Królu Syzyfie, O ciekawskiej Pandorze, O okrutnym Aresie, O mężnym Tezeuszu i cudownej nici Ariadny, O Erosie co ozdabia życie kwiatami najpiękniejszych uczuć, O władcy wód - Posejdonie.

 

opr. Beata Ochal

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ

Rok szkolny 2017-18 to Rok dla Niepodległej. Czcząc stulecie odzyskania niepodległości w naszej szkole podejmowane były rozmaite działania wpisujące się w obchody tej pięknej rocznicy. Jednym z nich był zorganizowany 26 kwietnia 2018 r. Koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich. Udział wzięli uczniowie klas I-VII prezentując najrozmaitszy repertuar. Nie zabrakło więc "Piechoty" czy "O mój rozmarynie". Obok tradycyjnych tytułów pojawiły się mniej oczywiste jak "Dziewczyna z granatem" w wykonaniu klasy VII. Występujący bardzo emocjonowali się, mimo że prezentacja nie miała formy konkursu. Tło stanowiła wystawa prac zrealizowanych przez uczniów klas I-III. Całość koordynowały pp. Beata Wawoczny i Beata Ochal

galeria

opr. Beata Ochal

KRASIEJÓW KWIECIEŃ 2018

Uczniowie naszej szkoły 25 kwietnia uczestniczyli w wycieczce do Krasiejowa. Jurapark Krasiejów jest jednym z większych obiektów tego typu w Polsce. Dzieci z klas szóstej, piątej i drugiej biorące udział w wycieczce mogły podziwiać pawilon paleontologiczny oraz przepiękne makiety dinozaurów rozlokowane na terenie starej kopalni gliny. awali także odległą historię naszej planety przy pomocy urządzeń multimedialnych takich, jak tunel czasu, czy oceanarium. Dziewczęta i chłopcy nie tylko zajęci byli nauką o prehistorycznych dziejach naszej planety, ale także mogli wykazać się swoją tężyzną fizyczną na ogromnym, sprawnościowym placu zabaw. Wyjazd do Krasiejowa zaowocował tym, iż pełni wrażeń i uśmiechów wracaliśmy do Kłokocina.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

APEL Z OKAZJI DNIA ZIEMI

22 kwietnia przypada Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. „Jesteśmy dziećmi Ziemi” - od nas, od młodych ludzi zależy jej przyszłość. W naszej szkole z okazji Święta Ziemi 23.04.2018r. odbyło się przedstawianie w wykonaniu uczniów klasy VII i IVa.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

MUZEUM OGNIA W ŻORACH

"MUZEUM OGNIA TO NOWOCZESNY OBIEKT O NIESPOTYKANYCH KSZTAŁTACH, ŁĄCZĄCY W SOBIE FUNKCJE EDUKACYJNE I ROZRYWKOWE. EKSPOZYCJA TEGO WYJĄTKOWEGO CENTRUM NAUKI POŚWIĘCONA JEST WIEDZY NA TEMAT ENERGII I OGNIA OD CZASÓW NAJDAWNIEJSZYCH AŻ DO DNIA DZISIEJSZEGO."

Tak właśnie reklamuje się Muzeum Ognia w Żorach na swojej  stronie internetowej. Postanowiliśmy sprawdzić, czy jest to rzeczywiście miejsce ciekawe i godne polecenia. 13 kwietnia 2018 roku  cała nasza I klasa zawitała w progi tego obiektu. Na początek wzięliśmy udział w warsztatach nt. "Ognia i zagrożeń z nim związanych", po czym udaliśmy się zwiedzać Muzeum. Nie zawiedliśmy się: rozwiązywaliśmy testy, robiliśmy eksperymenty, mierzyliśmy  temperaturę zapalania poszczególnych cieczy, krzesaliśmy ogień itp. Wycieczka bardzo nam się podobała i myślimy, że w późniejszych latach tez do tego muzeum zajrzymy. 

galeria

opr. Beata Wawoczny

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

27 marca 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 3 im. Jana Pawła II w Rybniku, odbył się  Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Czteroosobowe  drużyny składające się z dwóch chłopców i dwóch dziewczynek walczyły o miano najlepszej drużyny w Rybniku. Naszą szkołę reprezentowali:  Kamil Chmiel,  Dominik von Rebenstok, Natalia Płonka z kl. VI oraz Martyna Grima z kl. VII. Drużynowo wywalczyli zaszczytne III miejsce! Dominik von Rebenstok  w punktacji indywidualnej zajął- I miejsce! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

galeria

opr. Ewa Mańka

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO - RELIGIJNY

W marcu 2018 roku, w okresie Wielkiego Postu w Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku nauczycielki religii Kinga Pakura i Teresa Zielonka zorganizowały dla dzieci dwa konkursy plastyczno-religijne. 

Celem pierwszego konkursu było kształtowanie postaw religijnych poprzez  pogłębianie wiedzy wśród dzieci i młodzieży o życiu Jezusa Chrystusa, rozwijanie talentów plastycznych dzieci i młodzieży i wdrażanie do korzystania  z różnorodnych źródeł informacji. Uczniowie mieli na białym płótnie, czarnym  markerem lub  mazakiem narysować „Twarz cierpiącego Chrystusa”.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VII. Podczas oceniania prac jury  brało pod uwagę oryginalność, pomysłowość i estetykę.  Na konkurs wpłynęło 68 prac.

Decyzją komisji przyznano :

I miejsca: Krupa Paulina  i Groborz Klaudia

II miejsca: Kubicki Szymon, Lecina Estera i von Rebenstok Dominik

III miejsca:  Kąsek Emilia,  Tetla Kacper i Piorecka Nikol.

Wyróżnienia: Adamczyk Radosław, Chmiel Kamil,  Drybańska Natalia,  Dara Błażej,  Nowrotek Julia,  Ociepka Oliwia, Ruś Sandra, Szramowski Błażej.

Celem drugiego konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na  temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Uczniowie mieli wykorzystać różnorodne materiały, nawiązując do tradycyjnych palm wielkanocnych. Na konkurs wpłynęło 35 prac.

Decyzją komisji przyznano :

I miejsca:  Kozik Wiktor i Leżoch Martyna

II miejsca: Kaczmarczyk Emilia, Bakaj Sonia i Korzeń Aleks

III miejsca: Matuszczyk Nadia, Witon Agata i Ziółkowski Stanisław.

W skład komisji wchodzili: dyrektor Michał Wieczorek, nauczyciel plastyki Aleksandra Grainer, nauczyciele religii Kinga Pakura i Teresa Zielonka.

Sponsorem nagród jest ks. Proboszcz Joachim Oleś. Rozdanie nagród odbędzie się kościele parafialnym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (tj. 08.04.2018r) o godz. 10.30.

galeria

opr. Teresa Zielonka

WYCIECZKA NA STADION ŚLĄSKI W CHORZOWIE 

W sobotę 17.03.2018 r. wizytowaliśmy w naszym regionalnym stadionie. Chętni uczniowie z klas 1-7, pod opieką p. Joanny Chadaj, p. Aleksandry Greiner, p. Beaty Wawoczny, p. Agnieszki Pawliczek oraz kierownika wyjazdu p. Adama Adamczyka mogli zobaczyć tajniki piłkarskiego życia. Wprawdzie powitała nas typowo zimowa aura, ale imponujący widok stadionu zrekompensował wszystko. Przewodnik zademonstrował cały urok, komfort  i luksusy obiektu : murawę, szatnię reprezentacji, lożę dla VIP-ów, strefę wellness-odnowy biologicznej, pokój trenera, wjazd specjalnie przygotowany dla prezydenckiej limuzyny.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

KONKURS W ZBIÓRCE MAKULATURY 2017/2018

W Szkole Podstawowej nr 19 w Rybniku, w ramach działań proekologicznych, w dniach od 18 do 27 października 2017r. odbyła się zbiórka makulatury, która miała na celu utrwalanie nawyku segregowania odpadów i pozyskiwania surowców do recyklingu. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do konkursu.

Wyniki konkursu w zbiórce makulatury:

I miejsce             – klasa VI, II

II miejsce             – klasa VII, I

III miejsce             – klasa V

IV miejsce             – klasa III a

V miejsce             – klasa IV a

W nagrodę uczniowie klasy VI i II  otrzymają dofinansowanie do koszów autobusu na wycieczkę.

Zbiórka makulatury była zorganizowana przez p. Dorotę Fidosiej.

galeria

opr. Dorota Fidosiej

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE 

W tym roku bardzo uroczyście obchodziliśmy święto Pań. Zaangażowani byli zarówno uczniowie, jak i panowie uczący w naszej szkole. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem przygotowali apel i słodki upominek dla każdej Pani, a panowie wręczali piękne tulipany. Apel emitowany był przez szkolny radio- węzeł. Wszyscy świetnie się bawili, chłopcy byli bardzo zaangażowani w przygotowania i sprawny przebieg uroczystości. Gwoździem programu był występ chłopców z klasy 6a,   podczas którego cała szkoła wspierała ich oklaskami i podziwiała  umiejętności taneczne. Podczas kiedy Kacper przekazywał imienne życzenia dla każdej z Pań wraz z muzyczną dedykacją, pozostali chłopcy z Samorządu wręczali Paniom czekolady. Był to bardzo radosny dzień w naszej szkole.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

TURNIEJ GIER I ZABAW 2017/2018

W tym roku szkolnym odbył się w naszej szkole pierwszy i drugi etap Miejskich Zawodów Turnieju Gier i Zabaw Szkół Podstawowych. Po bardzo zaciętej i emocjonującej walce zajęliśmy zarówno w pierwszym, jak  i drugim etapie pierwsze miejsca, awansując tym samym do półfinału rozgrywek, które odbyły się 26 lutego  w SP nr 3 w Rybniku. Po  bardzo wyrównanej walce ostatecznie zajęliśmy III miejsce. Gratulujemy naszym sportowcom walecznej postawy i życzymy im, aby nadal mogli sprawdzać swoje umiejętności oraz kształtować w sobie zamiłowanie  zamiłowanie do sportu i czerpać z włożonego wysiłku wiele radości.

galeria

opr. Adam Adamczyk, Aleksandra Greiner

NARTY, SANKI, SNOWTUBING - WISŁA WYCIĄG "PASIEKI" 2018

W sobotę 24 lutego br. chętni uczniowie klas III-VII korzystali z uroków zimy w Wiśle pod opieką p. Joanny Chadaj, p. Aleksandry Greiner, p. Agnieszki Pawliczek oraz kierownika wycieczki p. Adama Adamczyka. Warunki do zimowego szaleństwa były wymarzone. Część grupy wybrała sanki, „jabłuszka” i największą atrakcję stoku -  SNOWTUBING czyli  zjeżdżanie po śnieżnym , wytyczonym torze na specjalnych gumowych ślizgach zwanych potocznie oponami/dętkami. Pozostali pod pilną kuratelą pani Oli i Asi zjeżdżali na nartach. Dzieci mogły także skorzystać z wypożyczenia zimowego sprzętu, ogrzać się w pobliskim mini schronisku, zjeść ciepły posiłek i napić się gorącej herbaty czy czekolady.  Do domu wróciły trochę wymrożone, ale bardzo zadowolone.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek, Aleksandra Greiner

WALENTYNKI 2018

14 lutego, z okazji święta zakochanych – Walentynek, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował audycję emitowaną przez szkolny radio-węzeł. Od poniedziałku 12 lutego, dzieci miały możliwość przygotowania kartek walentynkowych z życzeniami dla ukochanej czy ukochanego i przekazania członkom Samorządu. Przeprowadzony został również konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynę i chłopaka naszej szkoły. Zwycięzcami zostali: Paulina Krzykowska z klasy VII a  oraz Radek Adamczyk z klasy VI a. Podczas audycji, poza tradycyjnymi życzeniami oraz dedykacją utworu muzycznego, zaprezentowana została geneza tego święta oraz krótki rys historyczny dotyczący patrona, Świętego Walentego.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

SZKOLNY BAL KARNAWAŁOWY 26.01.2018

Zanim pożegnaliśmy I semestr i rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich ferie, w naszej szkole odbył się balik przebierańców zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Wszystkie klasy przebrały się rewelacyjnie i pomysłowo. Podczas balu karnawałowego, przewodnicząca samorządu przeprowadziła szereg zabaw, konkursów, wszyscy bawili się zgodnie i w pełnej integracji. Począwszy od „Kaczuszek” zabawa była przednia. „Gorące krzesełka” jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwycięzcą został Kamil Chmiel. Następnie nadszedł czas na zabawę integracyjną „Jedzie pociąg z daleka…” cała szkoła świetnie się bawiła. Konkurs kto szybciej skonsumuje przepyszne Prince Polo, zwyciężył Adam Karwot. Kolejny konkurs polegał na tańcu w parze utrzymując balon w różnych partiach ciała tak, by nie spadł, uczestnicy reprezentowali poszczególne oddziały  1-7. Zwyciężyły dziewczynki z klasy 4b Nikola Łuszczkiewicz oraz Hanna Konsek. Zwieńczeniem zabaw i konkursów, był  trwający podczas całego baliku konkurs na Króla i Królową balu oraz najpiękniejszy strój. Oto ocena jury w składzie p. Barbara Pytlik, wicedyrektor szkoły: p. Beata Wawoczny, wychowawca klasy 1 oraz nauczyciel muzyki ; p. Adam Adamczyk, wychowawca klasy 5 oraz nauczyciel wf. Oto zwycięzcy: Królowa Balu Honorata Kucińska z klasy 4a, Król Balu Krzysio z klasy 1, najpiękniejszy strój włożyły Antonia Suda oraz Zosia Szymura z klasy 4b.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

WIZYTA W CENTRUM EDUKACJI PRZECIWPOŻAROWEJ W CHORZOWIE

25 stycznia uczniowie klasy drugiej i dwóch trzecich odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Uczniowie przechodzili przez tzw. „Ścieżkę bezpieczeństwa”, podczas której zdobywali wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych z czadem, zagrożeniem pożarowym w domu, w lesie, katastrofą budowlaną czy wypadkiem drogowym. Dzieciom w jasny sposób przedstawiono jak należy unikać niebezpiecznych sytuacji oraz jak się zachować jeżeli jest się uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia. Podczas drugiej części wycieczki uczniowie wcielili się w role strażaków przyjmujących zgłoszenie o wypadku, jadących do pożaru na symulatorze oraz gaszących pożar. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej wywarło na uczniach ogromne wrażenie, ponieważ wszystkie sytuacje zostały przedstawione w sposób realny.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

W PUSTYNI I W SIECI

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" - ta oto sentencja znanego wszystkim Einsteina przyświecała realizatorom spektaklu pt. "W pustyni i w sieci". Uczniowie klas V i VI uczestniczyli w nim 18 stycznia 2018 r. Po obejrzeniu widowiska pp. Violetta Szymańska i Beata Ochal, pytając o pierwsze wrażenia, usłyszały same pozytywne komentarze. "Żaden spektakl mi się tak nie podobał", "to niesamowite, że tak trafnie odwzorowano nasze zachowania", "ciekawie nawiązano do znanych nam lektur" - mówili jeden przez drugiego uczniowie.A treść? Bohaterowie? To rówieśnicy widzów: Rafał, Mati - zapaleni gracze komputerowi i Ula, siostra pierwszego bohatera. W wyniku zaniedbań brata w dopełnieniu obowiązków domowych, chcąca go wyręczyć dziewczyna, traci wzrok. Rafał musi więc czytać jej lektury, by nie miała zaległości w szkole. Nawet nie przypuszcza, jak bardzo mu się przyda wiedza mimowolnie przyswojona podczas pracy z siostrą. I tu kropka. Dodamy tylko, że zachwyty uczniów podzielały panie. 

 

opr. Beata Ochal

WYCIECZKA DO CASTORAMY W ŻORACH

17 stycznia  2018 r. uczniowie klasy I wraz z opiekunami: p. Beatą Wawoczny p. Katarzyną Winkler uczestniczyli w warsztatach  pod wdzięczną nazwą Majsterkowo przy  sklepie Castorama w Żorach. Prowadząca zajęcia opowiedziała dzieciom o nadchodzącym święcie Dnia Babci i Dziadka i pokazała  jakie prezenty można zrobić z tej okazji. Następnie każde dziecko otrzymało tekturkę na której namalowane było serce. Zadaniem dzieci było przyozdobienie serduszek według własnego pomysłu. Warsztaty zakończyły  się wystawką prac i nagrodami dla dzieci. W związku z tym, ze wszystkie prace były wspaniałe- wszystkie dzieci zasłużyły na nagrody. Warsztaty tak nam się podobały, że już zapisaliśmy się na następne.

galeria

opr. Beata Wawoczny

DROGI POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI

11 stycznia 2018 r. odbyła się "żywa lekcja historii". Tym razem tematem spotkania były "Drogi Polaków do niepodległości", jako że bieżący rok szkolny jest Rokiem dla Niepodległej. Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły z zapartym tchem obserwowali prezentowane scenki rodzajowe z różnych epok: od powstania legionów polskich we Włoszech, poprzez powstania narodowe do I wojny światowej. Pięknie ukazane zostały jakże ważne dla nas - Ślązaków - powstania śląskie. Charyzma prowadzących sprawiła, że widzowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przedstawieniu także jako aktorzy.

galeria

opr. Beata Ochal

GRUDZIEŃ, MIKOŁAJ, ŚWIĘTA W NASZEJ SZKOLE

Już pierwszego grudnia członkowie szkolnego koła wolontariatu Pomocne Smerfy, zainaugurowali okres świąteczny ozdabiając piękną choinkę na korytarzu szkolnym. Równocześnie został ogłoszony przez Samorząd Uczniowski konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową trwający cały grudzień.  Wszystkie prace były piękne, precyzyjnie i pomysłowo wykonane. Ogłoszenie wyników miało miejsce 22 grudnia, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz dyplomy, laureaci pierwszych miejsc, prezenty. Oceny prac dokonali wszyscy pracownicy szkoły, w jury finalnym zasiedli Dyrektor Szkoły p. Michał Wieczorek,  nauczycielka plastyki p. Aleksandra Greiner oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Agnieszka Pawliczek. Zgodnie ze szkolną tradycją  22 grudnia zawitał do dzieci Mikołaj. Mniej grzeczne naznaczane były przez diabełki węglem, te grzeczne przez aniołki białą kredą. Mikołaj rozmawiał z wszystkimi dziećmi wizytując w poszczególnych klasach, a pomocnicy rozdawali batoniki. Podczas tej wizyty Samorząd zorganizował również audycję bożonarodzeniową nadawaną przez szkolny radiowęzeł związaną z tradycjami Świąt. Dzień 22 grudnia był pełen atrakcji w naszej szkole, na sali  gimnastycznej odbyła się również  Audycja Umuzykalniająca „Artos  Świąteczny”.

galeria - konkurs, galeria - Mikołaj, galeria - Artos, galeria - choinka

opr. Agnieszka Pawliczek

GÓRA GROSZA

Na przełomie listopada i grudnia przeprowadzona została w naszej szkole coroczna zbiórka monet pn. Góra Grosza. Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak  dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz,  dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Ogólnie zebraliśmy: 138,18 zł. Rozliczenie akcji przeprowadzili członkowie szkolnego koła wolontariatu POMOCNE SMERFY. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

SZLACHETNA PACZKA

W grudniu  po raz kolejny zorganizowana została akcja charytatywna SZLACHETNA PACZKA, której głównym założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W tym roku paczki przeznaczono dla najuboższych dzieci w szkole. „Pomocne Smerfy” dzielnie pomagały w przygotowaniach i zbiórce żywności na ten cel.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

WIGILIJKI KLASOWE

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny zarówno dla uczniów jak i pozostałych pracowników szkoły. Uczniowie każdej klasy podzielili się ze sobą opłatkiem, złożyli życzenia i usiedli do symbolicznej wigilii. Przy dźwiękach kolęd słychać było życzenia, zdrowia, szczęścia i powodzenia. Świątecznego karpia musiały nam zastąpić pączki, galaretki, ciastka i batoniki, a opłatek którym się łamaliśmy idealnie dopełnił wigilijnego dzieła.

galeria

 

SPOTKANIE ADWENTOWE 2017

„Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my, kto jeśli nie ja pomagać innym ma...". 10 grudnia po raz kolejny nasza szkoła zorganizowała dla mieszkańców Kłokocina  spotkanie adwentowe pod hasłem  "Kto jeśli nie Ty... Impreza rozpoczęła się o godz. 16/00, a zakończyła losowaniem nagród głównych o godz. 19/30. Wspólne biesiadowanie stało się niejako pretekstem do pokazania mieszkańcom dzielnicy, że uczniowie 19-stki biorą udział w różnorodnych akcjach charytatywnych, zarówno w kraju, jak i poza nim - na misjach. Zaproszeni goście mogli również podziwiać naszych uczniów biorących udział w przedstawieniu o współczesnej dziewczynce z zapałkami, jak i wysłuchać piosenek świątecznych prezentowanych przez poszczególne klasy. Całość imprezy poprowadziła p. Anna Stronczek, której z tego miejsca bardzo dziękuję. Jak zwykle nie zawiedliśmy się na mieszkańcach Kłokocina, zarówno pod kątem frekwencji, jak i czynnego udziału w przygotowaniu  imprezy. Nie sposób tu wymienić wszystkich, którzy pomogli nam w przygotowaniu tego spotkania. Mam tu na myśli wszystkich sponsorów, rodziców,  pracowników szkoły oraz tych, których dzieci nie uczęszczają już do szkoły, ale są zawsze chętni do pomocy. Bez Was ta impreza nigdy nie doszłaby do skutku. Jeszcze raz dziękuję wszystkim osobom życzliwym szkole i zapraszam na następne wspólne spotkania.

galeria

opr. Beata Wawoczny

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

6 grudnia uczniowie klasy pierwszej, drugiej i dwóch trzecich udali się autokarem na spotkanie  z Mikołajem do Domu Kultury w Boguszowicach. Pierwszym punktem spotkania była projekcja animowanego filmu „Artur ratuje gwiazdkę”, opowiadającego o ocaleniu Świąt Bożego Narodzenia. Zaraz po zakończeniu filmu na widowni pojawił się Mikołaj wzbudzając ogromne podekscytowanie wśród dzieci. Dzieci z niecierpliwością czekały, kiedy to Mikołaj zasiądzie na swoim wielkim, czerwonym tronie i zacznie rozdawać upragnione przez wszystkich prezenty. W końcu doczekały się. Każde dziecko otrzymało książkę z pięknymi baśniami. Dzieci radosne i pełne wrażeń wróciły do Kłokocina.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

KONKURS PLASTYCZNY

4 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na wizerunek patronki górników pt. "Barbara Święta o górnikach pamięta", którego organizatorem było Muzeum w Rybniku. Celem konkursu było umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu oraz szerzenie i kultywowanie wśród dzieci i młodzieży lokalnej kultury i historii. Naszą szkołę reprezentowały: Zofia Szymura, Karolina Grzebiela, Alicja Storch oraz Aleksandra Krawczyk, której praca została wyróżniona.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

SZKOLNA DYSKOTEKA ANDRZEJKOWO - CHARYTATYWNA 30.11.2017

Szkolne koło wolontariatu „pomocne smerfy”  wraz z opiekunem  p. Agnieszką Pawliczek nawiązało współpracę z fundacją „MALI  WSPANIALI” oraz prezesem fundacji p. Katarzyną Jacuńską. W listopadzie zorganizowana została szkolna dyskoteka andrzejkowo-charytatywna. Decyzją Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocne Smerfy” część zysków z dyskoteki przekazaliśmy fundacji Mali Wspaniali na zakup pościeli dla podopiecznych z rybnickiego oddziału pediatryczno-onkologicznego. Podczas dyskoteki można było wziąć udział w licznych konkursach, zakupić fanty, watę cukrową preparowaną przez Bartosza Karwota i sprawdzić swoje umiejętności taneczne. Wszyscy świetnie się bawili, a cel był szczytny. Dyskotekę uświetniła również wizyta „wróżki Anieli”, która przepowiadała przyszłość, czytała z rąk, przeprowadzała liczne zabawy i konkursy. Dzieci bardzo aktywnie brały w udział we wróżbach, antycypacjach i kiromansji  Anieli. Samorząd Uczniowski jak zawsze zajmował się oprawą techniczną dyskoteki, obsługą sprzętu nagłaśniającego, drobnym poczęstunkiem oraz efektami specjalnymi. Świetnej zabawie towarzyszyły liczne konkursy. Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem i sympatią dzieci „Randka w ciemno”. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki oraz mieli okazję wykonać wspólny taniec w środku koła utworzonego przez resztę uczestników dyskoteki. Przeprowadzony został także konkurs na najlepiej bawiące się „Andrzejkowe Diabełki". Zwycięzcami zostali: Zosia Adamczyk z klasy 3 a oraz Jakub Flak z klasy 7a.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

EDUKACJA REGIONALNA W NASZEJ SZKOLE - WODZIONKA

Uczniowie klas IV zgłębiają w tym roku wiedzę związaną z naszym regionem, herbem, potrawami, tradycjami... W czasie zajęć uczą się również gotować! Każdy Ślązak potrafi zrobić WODZIONKĘ - potrafimy i my! W  czasie zajęć, przy piosence Grzegorza Poloczka - kroiliśmy, obieraliśmy i zalewaliśmy składniki tego bardzo prostego i dobrze znanego na Śląsku dania. Co prawda nie wszystkim smak przypadł do gustu, ale śmiechom nie było końca. Jeszcze długo po tych zajęciach na korytarzu szkolnym unosił się zapach czosnku...

galeria

opr. Beata Wawoczny

EDUKACJA REGIONALNA W NASZEJ SZKOLE - TRADYCJE W NASZYM REGIONIE

Po raz kolejny na zajęciach prezentowaliśmy przygotowane przez siebie projekty związane z tradycjami w naszym regionie. Uczniowie klasy IV bardzo poważnie podeszli do tematu i pokazali ciekawe prezentacje. Dotyczyły one zarówno tradycji związanych ze świętami, jak i  zainteresowania Ślązaków, tradycyjnych dań... Najciekawsze prezentacje pokazują zdjęcia.

galeria

opr. Beata Wawoczny

WITAMINKI

Klasa I realizując tematy dotyczące zdrowego stylu życia, a w tym prawidłowego żywienia,  pokusiła się o zrobienie zdrowych i przepysznych sałatek owocowych. Pierwszoklasiści  pokazali, że bez problemu mogliby wziąć udział w programach typu "MasterChef". Po obejrzeniu zdjęć  z zajęć też nie będziecie mieli wątpliwości...

galeria

opr. Beata Wawoczny

WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

23 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Rydułtowach – Radoszowach odbył się etap rejonowy XXIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Eliza Tatarczyk z klasy VII i Hanna Waliczek z klasy V.  W tym roku konkurs dotyczył znajomości Ewangelii wg Św. Marka. Nasza uczennica Eliza Tatarczyk zdobyła IV miejsce. Gratulujemy!

galeria

opr. Maria Pawlas

POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ

W środę tj. 22 listopada w SP 11 odbył się POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ŻOŁNIERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ organizowany przez SP 11. Ilość uczestników (ok. 50) przerosła najśmielsze oczekiwania. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IVa - Hania Hanusek i Emilka Dziurok. Hania zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny German  "Moje miejsce na  Ziemi", a Emilka piosenkę "Dziewczyna z granatem" z filmu "Czas honoru". Mimo, że dziewczynki nie zdobyły miejsc w pierwszej trójce, zaśpiewały pięknie, dlatego możemy być z nich bardzo dumni.

galeria

opr. Beata Wawoczny

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. to symboliczna data odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziś świętujemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas IV pod opieką pp. V. Szymańskiej i Beaty Ochal przygotowali uroczysty apel, w czasie którego zaprezentowali montaż poetycko - muzyczny. Zgromadzeni usłyszeli jedną z pieśni w brawurowym wykonaniu Hani Hanusek, która zaśpiewała utwór Anny German pt. "Moje miejsce na ziemi". Na koniec występujący otrzymali gromkie brawa. 

galeria

opr. Beata Ochal, Violetta Szymańska

WIZYTA W MUZEUM CHLEBA

8 listopada 2017r. w środę uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie, które znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W czasie pobytu w tym jakże ciekawym miejscu dzieci zapoznały się z historią nauczania i zwyczajami panującymi przed laty w szkołach. Oglądały tornistry, fartuszki, elementarze, materiały piśmiennicze i przybory szkolne. Dzieci mogły  usiąść w dawnych, drewnianych ławkach szkolnych oraz spróbować pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych. Ponadto poznały historię chleba oglądając film pt. "Ballada o bochenku chleba".  Niewątpliwą atrakcją była możliwość własnoręcznego uformowania plecionki z ciasta, którą na koniec zwiedzania upieczoną, jeszcze ciepłą odebrały i ze smakiem zjadły. Wycieczka do muzeum chleba w Radzionkowie to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja, której głównym przesłaniem było budzenie szacunku do chleba.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

ZOO WROCŁAW

18 października uczniowie klasy drugiej, dwóch trzecich i „szóstki” z piątej naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem wycieczki  było odwiedzenie zoo oraz znajdującego się tam Afrykarium. W czasie wędrówki uczniowie  mogli podziwiać około 900 gatunków zwierząt, które znali  tylko ze zdjęć lub ilustracji. Bardzo podobały się im żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwiali  parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp. Widzieli leniwe lwy, które dostojnie wygrzewały się w jesiennym słońcu. Odwiedzili niedźwiedzie. Zobaczyli stado pingwinów i bawiące się foki. Można by  jeszcze długo wymieniać zwierzęta, które  ich  zachwyciły. Największe  jednak wrażenie na wszystkich zrobiło  Afrykarium, obiekt prezentujący życiodajne wody Afryki. Wielkie akwaria z ogromną różnorodnością ryb powodowały iluzję przebywania w głębinach-rewelacja. Pobyt w zoo dostarczył uczniom wielu nowych wrażeń i radości. Był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Na pewno tam wrócimy.

galeria

opr. Aleksandra Greiner

BICIE REKORDU GUINESSA

W poniedziałek,  16 października,  o godzinie 12.00 rozpoczęła się w całej Polsce największa lekcja pierwszej pomocy - bicie rekordu Guinessa w jednoczesnej resuscytacji  krążeniowo- oddechowej prowadzonej przez jak największą liczbę osób. W  lekcji  tej nie mogło zabraknąć również uczniów naszej szkoły. Dokładnie w samo południe uczniowie klas  I - VII  zaczęło akcję resuscytacji. Przez pół godziny nie odchodzili oni od swoich fantomów  wykonując wdechy i uciski.  Cała akcja była dokładnie  filmowana  i dokumentowana.  Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że wiedzą jak pomagać.

linki do filmów: https://youtu.be/Wd73dH3qwRs   i   https://youtu.be/fV-eZYFZm-A

galeria

opr. Aleksandra Greiner

WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RYBNIKU

W październiku 2017r. uczniowie klasy IV, V i  VII odwiedzili MBP w Rybniku, aby  bliżej zapoznać się z księgozbiorem biblioteki oraz uczestnicząc w lekcjach bibliotecznych. Klasa IV brała udział w lekcji pt. „Detektywi’, klasa V w „W poszukiwaniu Bazyliszka”, natomiast klasa VII dowiedziała się, jak korzystać z komputerowych katalogów bibliotecznych. Spotkanie z biblioteką bardzo wszystkich zaciekawiło i wielu uczniów zadeklarowało częstsze odwiedziny w tej bibliotece.

galeria

opr. Alina Szulik

PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ 2017/2018

W piątek 13 października 2017 roku odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.  Uroczystość rozpoczął pan dyrektor mgr Michał Wieczorek, który w swym przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na rolę rodziców i szkoły w procesie edukacji.  Następnie rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów klasy I i Samorząd Uczniowski. Odwiedzili oni tajemniczą krainę SZKOŁOLANDIĘ i jej władców.  Pierwszoklasiści pokazali, że wiedzą o tym, że szkoła to nie tylko miejsce w którym będą się uczyć, to również miejsce, w którym będą rozwijać zainteresowania i odkrywać talenty. Pokazali, że potrafią już wspaniale śpiewać, tańczyć, recytować, znają przepisy ruchu drogowego oraz symbole narodowe. Po części artystycznej przyszła kolej na część oficjalną uroczystości, czyli ślubowanie i pasowanie na ucznia  Wszyscy uczniowie kładąc  prawą dłoń na sercu powtarzali słowa przysięgi. Po ślubowaniu pan dyrektor mgr Michał Wieczorek oraz wychowawca klasy p. mgr Beata Wawoczny przystąpili do pasowania uczniów. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały legitymacje i pamiątkowe ołówki od króla Ołówkosa. Impreza przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

galeria

opr. Beata Wawoczny

MAZE IN MIND

29 września z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy szóstej wybrali się na wycieczkę do Rybnika do Escape Room, czyli do pokoju zagadek. Maze In Mind to pierwsza w Rybniku gra przeniesiona ze świata komputerowego do rzeczywistości.  To zupełnie nowa, nieznana na polskim rynku alternatywna forma spędzania wolnego czasu, która od kilku lat zdobywa ogromną popularność na całym świecie; forma szkolenia integracyjnego dla klas, które podczas gry mogą sprawdzić się w pracy zespołowej i pozwolić na określenie kompetencji i podziału zadań w grupie. Uczniowie podzieleni na grupy byli zamknięci w pięciu wystylizowanych pomieszczeniach, gdzie  musieli odgadnąć zagadki, żeby wydostać się na zewnątrz i mieli na to tylko 60 minut. Na pierwszy rzut oka brzmi groźnie, ale wręcz przeciwnie, zabawa była świetna. Wyjście z pokoju nie jest takie łatwe, o czym przekonali się sami uczniowie, ponieważ napotkali różne przeszkody. W pokoju tym znaleźli zagadki wymagające spostrzegawczości, logicznego myślenia, współpracy, a także gry zręcznościowej. Jednakże uczniowie mieli  niesamowitą satysfakcję i frajdę.

galeria

opr. Joanna Chadaj

SZKOLNA DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPCA

Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną dyskotekę z okazji Dnia Chłopca. Świętująca grupa miała wstęp gratis, dziewczynki płaciły symboliczną złotówkę, dochód z dyskoteki przekazany został skarbnikowi Samorządu Szkolnego. Opiekunami dyskoteki zostały : p. Aleksandra Greiner, p. Joanna Słodowicz oraz opiekun Samorządu Agnieszka Pawliczek. Podczas imprezy, czekały na dzieci liczne niespodzianki, zabawy, konkursy. Pierwszą z nich była loteria fantowa, każdy los był pełny. Dzięki uprzejmości Rady Dzielnicy, wypożyczone nam zostało „koło fortuny”. W ten sposób dzieci miały możliwość zakręcenia „kołem fortuny” i wylosowania nagrody. Nie zabrakło również słodkości przygotowywanych przez członków Samorządu, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i aprobatą uczestników dyskoteki. Dzieci miały także możliwość kupna batoników, pączków czy napojów. Najważniejsza jednak była świetna zabawa całej szkoły.

galeria

opr. Agnieszka Pawliczek

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Tegoroczna uroczystość rozpoczęcia  roku szkolnego odbyła się w poniedziałek 4 września. Pierwszym elementem tej uroczystości była msza święta podczas, której uczniom klasy pierwszej zostały poświęcone tornistry. Następnie uczniowie przeszli do szkoły, gdzie Pani wicedyrektor Barbara Pytlik  powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie,  w szczególności  uczniów klas pierwszych wraz z rodzicami,  życząc wielu sukcesów, a także satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po oficjalnym rozpoczęciu,  uczniowie wraz z  wychowawcami udali się do sal, w celu zapoznania się z planami zajęć i omówienia spraw organizacyjnych. Tegoroczni pierwszoklasiści wśród, których znaleźli się: Bakaj Sonia, Cipcer Oliwia, Ganiek Martyna, Grzegorzyca Nikola, Gunia Maja, Hanusek Bartosz, Kobus Damian, Korzeń Aleks, Kozik Wiktor, Lubszczyk Magdalena, Łakota Julia, Marzec Milena, Molenda Mateusz, Niewęgłowska Paulina, Nosiadek Oliwia, Osiecka Zofia, Piorecka Nadia, Pochopień Amelia, Szweda Paweł, Witon Agata, Wojtasek Krzysztof, Zabiegliński Jakub, Zimończyk Agata, Związek Zuzanna i Szczygieł Agata przeszli również ze swoją wychowawczynią Panią Beatą Wawoczny do swojej sali, w której czekały na nich podręczniki.

galeria

opr. Aleksandra Greiner